W grudniu 2023 roku zakończył się Fundusz Pomocowy dla Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich, czyli interwencyjny program pomagający organizacjom pozarządowym w minimalizowaniu skutków pandemii COVID-19. W ramach Funduszu Pomocowego dofinansowanie otrzymało łącznie 250 organizacji na kwotę blisko 9 milionów złotych.
Jego inicjatorem i fundatorem była Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a działania realizowała Fundacja Edukacja dla Demokracji.
Z początku program adresowany był do szerokiego grona organizacji. Zgodnie z misją PAFW, pomoc została skierowana do dzieci i młodzieży, osób starszych, lokalnych społeczności, a także do tych organizacji, które tym trudnym czasie musiały ograniczyć swoją współpracę z partnerami w krajach Regionu.
Od 2021 roku głównym celem programu była edukacja i wychowanie najmłodszych. Wspierane były inicjatywy, które pomagały nadrobić dzieciom zaległości w szkole, zmniejszały ich osamotnienie czy angażowały w lokalne działania.
29 listopada 2023 r. Fundacja Edukacja dla Demokracji zorganizowała w Warszawie konferencję podsumowującą blisko cztery lata działalności Funduszu. Wzięli w niej udział przedstawiciele organizacji, które otrzymały wsparcie finansowe, a także eksperci i ekspertki, którzy w pandemii pomagali organizacjom. Zaprezentowano dobre praktyki wypracowane w pandemii, wspierające rozwój i kondycję psychiczną dzieci i młodzieży. „Lepiej się komunikuję”, „dostaję lepsze oceny”, „lepiej radzę sobie z emocjami”, „wiem, że mogę poradzić sobie w trudnych sytuacjach” – to tylko wybrane przykłady wypowiedzi uczestników programu.
Konferencja była zarówno miejscem na podsumowanie, jak i dyskusji co dalej. Mimo, że pandemia jest już przeszłością, to jej konsekwencje zostaną z nami na dłużej.
„Fundusz Pomocowy był programem interwencyjnym i dzięki niemu wydarzyło się wiele dobrych, wartościowych i użytecznych rzeczy. Powstały dobre praktyki, rozwiązania i działania cenne nie tylko w pandemii, ale w pracy z młodzieżą” – powiedziała Marianna Hajdukiewicz, Dyrektorka Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Wnioski z ewaluacji projektów realizowanych w ramach Funduszu Pomocowego, a także w rekomendacje z badań dotyczących kondycji dzieci i młodzieży przeprowadzonych m.in. przez Fundację Szkoła z Klasą, stanowią niezwykle wartościowy materiał na temat budowania odporności psychicznej młodzieży.
„Bardzo dziękujemy wszystkim organizacjom, które wzięły udział w programie. Cieszę się, że mogliśmy wspierać Was w pomysłach, projektach, programach, w niesieniu pomocy tym, którzy potrzebowali go najbardziej” – podsumowała Marianna Hajdukiewicz.