Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika, Stowarzyszenie Komitet Obrony Demokracji, a także poznańska pielęgniarka, uczestniczka wydarzeń Czerwca'56 - Anna Banasiak, to tegoroczni, polscy laureaci Nagrody Obywatelskiej Parlamentu Europejskiego. Nagrodą uhonorowano ponad 50 osób i organizacji państw należących do UE.
Europejska Nagroda Obywatelska została ustanowiona przez Parlament Europejski w 2008 roku w celu wyróżnienia Europejczyków za działalność na rzecz promowania wartości europejskich. Laureatami mogą zostać obywatele, grupy, stowarzyszenia oraz organizacje. Każdy deputowany Parlamentu Europejskiego ma prawo do nominowania jednego kandydata. Nagrodę przyznaje się za działania w następujących dziedzinach: promowanie lepszego wzajemnego zrozumienia i ściślejszej integracji między obywatelami a państwami członkowskimi, ułatwianie transgranicznej lub ponadnarodowej współpracy w ramach Unii Europejskiej oraz codzienną aktywność dającą konkretny wyraz wartościom wynikających z Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika działa od 1997 roku na terenie 4 gmin: Bystrzycy Kłodzkiej, Lądka Zdroju, Międzylesia, Stronia Śląskiego, na rzecz poprawy jakości życia społeczności lokalnej Masywu Śnieżnika, poprzez efektywne pozyskiwanie, zarządzanie i rozdzielanie środków finansowych na cele dobroczynne i inicjatywy obywatelskie w zakresie: edukacji, kultury, zdrowia, sportu, ochrony środowiska, demokracji, tolerancji i współpracy transgranicznej. Od 12 lat Fundusz bierze udział w programie „Działaj Lokalnie”, a jego Prezesem jest Dorota Komornicka uhonorowana w 2014 tytułem „Społecznika Roku” tygodnika Newsweek Polska. Fundusz jest również liderem Lokalnego Partnerstwa PAFW, które w latach 2008-2009 realizowało projekt „Podłącz się do Marianny i jej pozytywnej energii”. Laureaci ze wszystkich krajów Unii Europejskiej zaprezentują swoje dokonania 12 i 13 października podczas ceremonii w Brukseli.
Celem realizowanego od 2000 roku programu „Działaj Lokalnie” jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie projektów obywatelskich, które służą rozwiązywaniu lokalnych problemów, pobudzaniu aspiracji rozwojowych wśród społeczności wiejskich i w małych miastach oraz budowaniu kapitału społecznego. Za pośrednictwem sieci 67 Ośrodków Działaj Lokalnie działających na obszarze blisko 620 gmin, w lokalnych konkursach grantowych, których beneficjentami są organizacje pozarządowe i nieformalne grupy obywatelskie, dofinansowywane są inicjatywy odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Dotychczas zrealizowanych zostało blisko 8000 projektów obywatelskich.