22 czerwca odbyło się pierwsze Forum „Lider/ka w zmianie” dla osób kierujących bibliotekami, zorganizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Grupę InicJaTyWy w ramach IV rundy Programu Rozwoju Bibliotek. W wydarzeniu w formule online uczestniczyło blisko 200 osób.
Spotkanie otworzył Jacek Królikowski, Prezes FRSI, który w swoim wystąpieniu zachęcał do wypracowania nowego modelu biblioteki. Jak być o krok do przodu w czasie i po pandemii? „Biblioteki mogą pełnić rolę menedżerów szczęścia – dla swoich użytkowników, ale i dla swoich zespołów” – to jedna z rekomendacji Jacka Królikowskiego.
Pod hasłem „Daj się wplątać! Katarzyna Nowicka i Damian Domański – reprezentujący Grupę InicJaTyWy, opowiedzieli o jej idei i działaniach najaktywniejszych osób zarządzających bibliotekami publicznymi którzy inicjują i prowadzą lokalne grupy dyrektorskie, będące przestrzenią do wymiany wiedzy oraz wspólnego rozwiązywania problemów, jakie napotykają osoby zarządzające instytucjami kultury. Prezentacja Grupy IncJaTyWy okazała się zachętą dla uczestników do dołączania do grupy na Facebooku „Kieruj w dobrym stylu”.
Następnie odbył się panel dyskusyjny „Przywództwo w zmianie”, moderowany przez Agnieszkę Szelągowską z Fundacji Szkoła Liderów z udziałem Natalii Gromow, dyrektorki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, Marcina Skonieczki, wójta gminy Płużnica, Lidera PAFW i Łukasza Molskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Ustroniu Morskim. Paneliści poruszyli kwestie dotyczące sposobów przechodzenia przez zmianę, o uczeniu się roli lidera, który chce zmiany wdrażać odpowiedzialnie. Dzielili się tym, co ich motywuje do zmiany oraz jak do zmiany przekonują innych, np. swoje zespoły pracowników i lokalne społeczności. W dyskusji prezentowano 3 różne perspektywy: biblioteki miejskiej, ośrodka kultury oraz urzędu gminy. Rozmówcy przekonywali, że bardzo różne doświadczenia liderskie prowadzą do jednej, wspólnej konkluzji: najważniejsi są ludzie.
Sesje warsztatowe, które były przestrzenią do wymiany doświadczeń, służyły omówieniu takich tematów, jak:
- Liderstwo a budowanie zespołu bibliotecznego (Izabela Bochińska, Marzenna Wojnar),
- Procedury czasach biblioteki hybrydowej (Justyna Lytvyn, Anna Orlikowska)
- Ile biblioteki w bibliotece? (Jolanta Banach, Agnieszka Borkiewicz),
- Bibliobusy i filie – biblioteczna sieć przyszłości (Katarzyna Roszak, Przemysław Pawlak),
- Festiwal porażek, czyli o liderskich wpadkach (Damian Domański),
- Lider cyberbezpieczeństwa w dobie pandemii (Natalia Maćkiewicz),
- Biblioteka jako marka (Izabela Bochińska, Marzenna Wojnar),
- Gdzie jest młodzież? Biblioteka w czasach TikToka (Paweł Piwowarczyk)
Forum zostało zorganizowane w ramach IV rundy Programu Rozwoju Bibliotek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, który jest realizowany przez utworzoną przez PAFW w 2008 roku Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 program był prowadzony w ramach szerszej inicjatywy „Global Libraries” w partnerstwie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów i objął swoim zasięgiem 3808 placówek bibliotecznych z ponad 1250 gmin, co stanowi blisko 60 procent bibliotek zlokalizowanych na terenach wiejskich i w małych miastach w Polsce. Od 2016 roku wsparcie dla bibliotek jest kontynuowane w ramach strategii umacniania trwałości efektów zasadniczej fazy Programu Rozwoju Bibliotek. W ramach IV rundy blisko 250 placówek bibliotecznych (biblioteki wraz z filiami) z 79 gmin, oraz ok. 300 reprezentujących je bibliotekarzy dołączyło do programu.