W dniach 17-18 czerwca 2014 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się czwarty Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.0, czyli podsumowania całorocznej pracy uczniów i nauczycieli programu Szkoła z Klasą 2.0. Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pani Anny Komorowskiej.
Przez cały rok szkolny w ramach programu Szkoła z Klasą 2.0 350 dyrektorów, 2000 nauczycieli i 50 000 uczniów ze szkół z całej Polski uczyło się jak w mądry sposób wykorzystywać nowe technologie w uczeniu się i nauczaniu oraz jak odpowiedzialnie korzystać z sieci. Uczestnicy programu rozwijali również umiejętności współpracy, rozwiązywania problemów, krytycznego myślenia i prezentacji. Podczas Festiwalu 250 uczniów i nauczycieli z 50 najbardziej wyróżniających się szkół zaprezentowało efekty projektów edukacyjnych, zajęć prowadzonych metodą wzajemnego nauczania, opowiedziało o swoich pasjach, a także zaprezentowało eksponaty, przygotowane na wzór tych z Centrum Nauki Kopernik.
Pierwszego dnia Centrum Edukacji Obywatelskiej i Centrum Nauki Kopernik przeprowadziły merytoryczne warsztaty dla uczniów i nauczycieli. Drugi dzień festiwalu miał charakter oficjalny – szkoły prezentowały swoje dokonania ekspertom i zwiedzającym. Wśród zaproszonych była Szkoła Podstawowa nr 11 z Wejherowa z projektem „Më ùczimë jinszich – Ucz się z nami” popularyzującym naukę języka kaszubskiego i folklor regionu. Uczniowie samodzielnie opracowali m.in. multimedialny samouczek z podstawami jęz. kaszubskiego oraz quizy i krzyżówki. Szkoła Podstawowa z Kuchar Kościelnych zapraszała na swoim stoisku do „Wędrówki po bezdrożach Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego i Puszczy Pyzdryskiej” – uczniowie przygotowali filmy, wywiady i publikacje na temat regionu. Gimnazjum z Warszawy prezentowało animację poklatkową zachęcającą do nauki języka francuskiego. Łącznie można było obejrzeć blisko 50 projektów z całej Polski. Uczniowskie projekty spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem ekspertów, którzy podkreślali ich wielowymiarowość, samodzielność i współpracę młodych autorów, a także mądre wykorzystanie nowych technologii.
Podczas sesji plenarnej Festiwalu czwórka uczniów miała szanse zaprezentować swoje zainteresowania, nad którymi pracowali cały rok szkolny w ramach Uczniowskich Forów Naukowych (UFoN). UFoN to specjalna ścieżka programu Szkoła z Klasą 2.0, polegająca na przygotowaniu ciekawych w formie i treści prezentacji, które można by porównać z wystąpieniami na znanych konferencjach TedX. 18 czerwca w Centrum Nauki Kopernik 9-letni Michał opowiadał o rowerach i ścieżkach rowerowych, Karolina z Łodzi o biedronkach, Bartek szukał naukowej odpowiedzi na pytanie, dlaczego ludzie boją się ciemności, a Kuba z Inowrocławia na przykładzie Uczniowskich Forów Naukowych wyjaśniał zasady skutecznej komunikacji i retoryki.
Podczas Festiwalu pomysłodawczyni akcji Szkoła z Klasą Alicja Pacewicz z Centrum Edukacji Obywatelskiej zdradziła hasło kolejnej edycji programu, które będzie brzmiało „Czytaj i odkrywaj!”. Eurodeputowany Michał Boni zwracał uwagę na europejski wymiar Szkoły z Klasą, a była Minister Edukacji Katarzyna Hall podkreślała różnorodność tematów i rozmaite formy aktywności młodych pasjonatów – uczestników festiwalu.
Festiwal zakończył się debatą „Czego uczy nasza szkoła? Najważniejsze wyzwania polskiej edukacji w latach 2015-20″ z udziałem ekspertów, nauczycieli, przedstawicieli ministerstw, instytucji publicznych, organizacji pozarządowych, a także władz samorządowych i mediów. Wprowadzenia do debaty dokonał Piotr Pacewicz z „Gazety Wyborczej”, który przedstawił dynamikę wyników polskiej oświaty w światowych badaniach 2000-2013. Eksperci zastanawiali się, na ile dobre wyniki w rankingach odzwierciedlają stan polskiej edukacji i jakie powinny być przyszłe modele i wzorce oświatowe w Polsce tak, aby edukacja szkolna nadążała za zmianami w zglobalizowanym społeczeństwie wiedzy. Wnioski z debaty będą opublikowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.
– Z dumą mogę powiedzieć, że Festiwal to prawdziwe święto nowoczesnej edukacji – zorientowanej na ucznia, zachęcającej młodych ludzi do stawiania pytań i szukania odpowiedzi. – podsumowała dwudniową pracę Agata Łuczyńska, dyrektorka programu Szkoła z Klasą.
Szkoła z Klasą 2.0 to program realizowany w ramach prowadzonej od 2002 roku akcji Szkoła z Klasą, promujący wykorzystywanie w uczeniu się i nauczaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Organizatorami są Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazeta Wyborcza”. Partnerem przedsięwzięcia jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Więcej informacji: http://www.ceo.org.pl/pl/szkolazklasa2zero