Transformacja cyfrowa tytułu, subskrypcje w portalu lokalnym, dziennikarstwo interwencyjne i reportaż internetowy to główne tematy warsztatów sieciujących dla 25 absolwentów szkoleń realizowanych w ramach projektu „Media Forum. Rozwój Lokalny”, które odbyły się w siedzibie PAFW 17 i 18 czerwca.
" frameborder="0" allowfullscreen>
„Biorąc pod uwagę bardzo ważną rolę mediów lokalnych w budowie kapitału społecznego, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wprowadziła w 2021 roku nowy element do swojej oferty programowej, jakim są szkolenia dla dziennikarzy mediów lokalnych” – wyjaśnia Przemysław Zaroń, Specjalista ds. Public Relations PAFW. Projekt jest elementem programu „Pro Publico Bono”. Wykorzystano w nim doświadczenia konkursu o Nagrodę im. Bolesława Wierzbiańskiego dla redakcji lokalnych tytułów prasowych; jej fundatorem jest PAFW.
Celem projektu „Media Forum. Rozwój Lokalny” jest działanie na rzecz rozwoju zawodowego dziennikarzy mediów lokalnych poprzez podniesienie ich kompetencji w ramach szkoleń prowadzonych przez doświadczonych dziennikarzy mediów lokalnych i ogólnopolskich. Dotychczas wzięło w nich udział ponad 150 dziennikarzy i wydawców mediów lokalnych.
„Warsztaty organizowane w ramach projektu ‘Media Forum. Rozwój Lokalny’ to okazja do spotkania z najwybitniejszymi specjalistami: reportażu uczy na nich Ewa Ewart, wybitna dokumentalistka związana przez lata z BBC, sztuki wywiadu – Magdalena Rigamonti, dziennikarka prasowa i radiowa, laureatka wielu dziennikarskich nagród, dziennikarstwa śledczego – Andrzej Andrysiak, wydawca Gazety Radomszczańskiej. Wśród wykładowców i ekspertów są również Jacek Pawłowski, Vadim Makarenko, Michał Matus, Anna Gielewska, Łukasz Głombicki, Michał Kowalewski, Wojciech Bojanowski i Paweł Czajkowski” – mówi Maciej Starczewski, Prezes Zarządu Fundacji Media Forum, która realizuje projekt.
Podczas szkoleń sieciujących absolwenci projektu mają możliwość przede wszystkim dalszego rozwoju w zakresie warsztatu dziennikarskiego, zdobycia wiedzy na temat rozwoju mediów w Polsce oraz na świecie, a także wymiany doświadczeń z zakresu funkcjonowania redakcji lokalnych.
„Dziennikarstwo interwencyjne zaczyna się tam, gdzie kończ się news” – tłumaczył dziennikarzom lokalnym Ryszard Cebula. Wieloletni dziennikarz TVN, RMF FM i Polsatu poprowadził warsztat i dyskusję nt. dziennikarstwa interwencyjnego. Uczestnicy spotkania wzięli także udział w zajęciach poświęconych transformacji cyfrowej „Od papieru do portalu”, których gospodarzem był Jarosław Śliżewski, były dyrektor obszarów cyfrowych grupy Agora, współtwórca m.in. portali Gazeta.pl i Wyborcza.pl.
Z kolei tematykę subskrypcji w portalu lokalnym przedstawił Andrzej Andrysiak, wydawca „Gazety Radomszczańskiej” i Prezes Zarządu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, natomiast Anna Śmigulec, trzykrotna zdobywczyni Grand Press za reportaż, podzieliła się z uczestnikami tajnikami swojego wyjątkowego warsztatu reporterskiego.
Tego, jak przygotowywać ciekawe materiały multimedialne, dziennikarze lokalni dowiedzieli się od Kamila Rutkowskiego, wieloletniego szefa kreacji i produkcji video portalu Gazeta.pl, wykładowcy w katedrze dziennikarstwa i nowych mediów Collegium Civitas, współwłaściciela studia produkcyjnego Bold Bets Studio.
Następne szkolenie sieciujące dla absolwentów projektu „Media Forum. Rozwój Lokalny” jest zaplanowane na jesień b.r.