Konkurs na Najlepszą Inicjatywę Obywatelską „Pro Publico Bono” został zainicjowany w 1999 roku przez Premiera Jerzego Buzka. Od 2000 r. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności była fundatorem nagród konkursowych.
Cel Konkursu stanowiło wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez coroczne wyłanianie i promocję najbardziej wartościowych działań organizacji pozarządowych – w skali kraju, regionu, a zwłaszcza lokalnej społeczności – realizowanych w zakresie edukacji, kultury i dziedzictwa narodowego, ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej, rozwoju środowiska i regionu, a także dyplomacji społecznej i integracji europejskiej.
Kapituła, której pierwszym honorowym przewodniczącym był Jan Nowak-Jeziorański†, przy ocenie zgłaszanej inicjatywy brała pod uwagę jej społeczne znaczenie, innowacyjność, wpływ na rozwój i konkurencyjność miejscowości, efektywność oraz przejrzystość wykorzystania środków społecznych. Ponadto Kapituła uwzględniała stabilność instytucjonalną danej organizacji, przestrzeganie etycznych metod w działaniu, a także jakość współpracy z administracją publiczną oraz innymi instytucjami. Wyróżnione organizacje otrzymywały nagrody pieniężne, które najczęściej służyły im w kontynuacji podejmowanych przedsięwzięć.
W ramach programu, w 2007 roku, ustanowiono Nagrodę im. Bolesława Wierzbiańskiego dla redakcji lokalnych tytułów prasowych; jej fundatorem została PAFW. Do 2011 roku Nagroda była przyznawana przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, obecnie jej gospodarzem jest Stowarzyszenie Gazet Lokalnych. W 2020 roku laureatem Nagrody im. Bolesława Wierzbiańskiego została redakcja „Gazety Powiatowej – Wiadomości Oławskich”.
W ramach programu Fundacja wspiera również Kongres Obywatelski organizowany corocznie przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Wydarzenie, odbywające się od 2005 roku, jest unikalną formą zaangażowania obywateli w dialog o kierunkach rozwoju kraju, kondycji społeczeństwa i dobru wspólnym. Tym samym służy wzmacnianiu i aktywizowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Kongres ma charakter otwarty i każdorazowo gromadzi blisko tysiąc osób, w tym przedstawicieli administracji centralnej i samorządowej, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych, biznesu, organizacji studenckich, a także społeczności lokalnych. Oprócz kwestii bezpośrednio nawiązujących do tematu przewodniego Kongresu, podczas jego obrad poruszane są kwestie dotyczące rozwoju samorządności lokalnej w Polsce. Kongres stwarza także sposobność do prezentacji doświadczeń PAFW w zakresie aktywizacji lokalnych społeczności.
Piętnasty Kongres Obywatelski, który odbył się w 2020 roku pod hasłem „Jaka Polska wobec wyzwań przyszłości”, z powodów ograniczeń związanych z pandemią został zorganizowany w formule on-line. Wzięło w nim udział 1100 uczestników. Nowością w ofercie Kongresu Obywatelskiego są interaktywne newslettery (thinklettery) „Idee dla Polski”, będące przestrzenią dyskusji na ważne tematy z punktu widzenia rozwoju kraju, zarówno w ujęciu ogólnopolskim, jak i regionalnym. Co tydzień teksty eksperckie publikowane na jego łamach są wysyłane do subskrybentów pocztą elektroniczną.
Dotacje PAFW wyniosły 2.516.349 USD, w tym na ostatnią edycję 3.028 USD.