„Działaj lokalnie i ekologicznie” to nowa ścieżka tematyczna programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Partnerem inicjatywy jest Fundacja WWF Polska.
W ramach ścieżki tematycznej dofinansowanie na przeprowadzenie lokalnych konkursów grantowych o tematyce ekologicznej otrzyma 10 Ośrodków Działaj Lokalnie, funkcjonujących na terenie 6 różnych województw:
- Fundacja „Wrzosowa Kraina” z Chocianowa (województwo dolnośląskie);
- Fundacja Bieszczadzka z Ustrzyk Dolnych (woj. podkarpackie);
- Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem” z Płocka (woj. mazowieckie);
- Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Ducha Gór z Kowar (woj. dolnośląskie);
- Partnerstwo Borów Niemodlińskich z Niemodlina (woj. opolskie);
- Stowarzyszenie W.A.R.K.A. z Warki (woj. mazowieckie);
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Dolina Stobrawy” z Kluczborka (woj. opolskie);
- Stowarzyszenie Kaczawskie z Dobkowa (woj. dolnośląskie);
- Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS z Rybnika (woj. śląskie);
- Fundacja Nauka dla Środowiska z Koszalina (woj. zachodniopomorskie);
Wybrane Ośrodki Działaj Lokalnie ogłoszą konkursy adresowane do przedstawicieli lokalnych społeczności (zarówno grup formalnych, jak i nieformalnych), w ramach których zostaną wyłonione projekty o tematyce ekologicznej, ukierunkowane na dobro wspólne. Na realizację tych projektów wnioskodawcy otrzymają dotacje w wysokości 3 tysięcy złotych. Łączna pula środków przeznaczonych na ścieżkę tematyczną „Działaj lokalnie i ekologicznie” to 120 tysięcy złotych. Dzięki współpracy z Fundacją WWF Polska, ODL otrzymają wsparcie merytoryczne i dostęp do narzędzi edukacji ekologicznej.
Wg Pawła Łukasiaka, Prezesa Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, za pośrednictwem Ośrodków Działaj Lokalnie, rocznie dofinansowanych zostaje średnio 900 projektów z całej Polski, lecz tylko niewielką część z nich stanową projekty ekologiczne. Prezes ARFP stwierdził, że tworzenie proekologicznych sieci współpracy, obejmujących organizacje pozarządowe, darczyńców, liderów lokalnych i samorządowych, media, wolontariuszy, spowoduje trwałe i efektywne włączenie tematyki ochrony środowiska w rozwój społeczności lokalnych.
Z kolei Irka Jazukiewicz, jedna z koordynatorek programu edukacji ekologicznej w Fundacji WWF Polska – międzynarodowej organizacji działającej od 1961 r. wyraziła nadzieję, że bogate doświadczenie WWF będzie można z sukcesem wykorzystać we współpracy z programem „Działaj Lokalnie”, co przyczyni się do uruchomienia nowych inicjatyw i pozyskania nowych partnerów, a tym samym do wzrostu świadomości ekologicznej mieszkańców małych miejscowości.
„Działaj Lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce we współpracy z siecią 78 Ośrodków Działaj Lokalnie. W ramach programu, przez 21 lat, wsparto już ponad 12 tysięcy lokalnych projektów. W ich realizację zaangażowanych było ponad 4 miliony uczestników, w tym około 230 tysięcy wolontariuszy.