Działasz w środowisku lokalnym, ludzie za Tobą podążają, dzięki Tobie pojawiają się nowe inicjatywy? Rozwijasz działania w małej miejscowości? Prowadzisz organizację pozarządową, jesteś radną, burmistrzem? Działasz na rzecz ważnej społecznie sprawy? Zgłoś się do rocznego programu rozwojowego dla lokalnych liderek i liderów społecznych.
Szkoła Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego ogłosiła nabór do XXI edycji Programu Liderskiego Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Rekrutacja trwa do 3 marca 2025 r.
O programie
Program Liderski PAFW od 2004 roku tworzony jest wspólnie przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Szkołę Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego.
Program wspiera rozwój umiejętności i kwalifikacji osób podejmujących działania na rzecz swoich lokalnych społeczności, głównie poprzez wykorzystanie metody tutoringu, polegającej na stałej, indywidualnej współpracy z doświadczonym tutorem.
Istotną część stanowi cykl szkoleń dostosowanych do potrzeb oraz priorytetów uczestniczek i uczestników. Dotyczą one planowania własnego rozwoju, budowania zespołu, kierowania organizacją, komunikacji, wystąpień publicznych, wprowadzania zmiany, angażowania otoczenia i budowanie partnerstwa lokalnego.
Dla absolwentek i absolwentów kolejnych edycji program oferuje dalsze wsparcie w ramach Inicjatywy Alumni służącej wzajemnej współpracy oraz wymianie doświadczeń.
Efekt dotychczasowych dziewiętnastu edycji programu to podniesienie kwalifikacji niemal 900 liderek i liderów lokalnych z całej Polski oraz powstanie ich aktywnej ogólnopolskiej sieci, a także wykształcenie 72 specjalistów w zakresie stosowania metody tutoringu.
„Ten program jest o odwadze stawania się liderem, liderką, odkrywania swojej siły i ograniczeń w tej roli, rozwijania umiejętności wprowadzania zmian dla ludzi i z ludźmi, spotykania i budowania relacji z osobami z różnych środowisk, o odmiennych poglądach” – mówi Agnieszka Szelągowska, szefowa Programu Liderskiego PAFW, wiceprezeska Szkoły Liderstwa im. Zbigniewa Pełczyńskiego.
Dlaczego warto aplikować
Program Liderski PAFW to unikalny, 12-miesięczny, bezpłatny program rozwojowy dla lokalnych liderek i liderów społecznych, dzięki któremu działalność liderska zyskuje nowy wymiar i energię. Osoby uczestniczące w nim spotykają się z innymi liderami, tutorami, trenerami, co stwarza okazję, aby spojrzeć na swoje działania z wielu różnych perspektyw. Dzięki zastosowanym narzędziom mogą pracować w sposób, który przynosi lepsze rezultaty, włącza do działań różne osoby, podnosi jakość przywództwa.
Dla kogo
Realizatorzy zapraszają do Programu osoby, które mają minimum 2 lata doświadczenia w działalności społecznej, aktywistycznej lub samorządowej – z doświadczeniem w przewodzeniu inicjatywom, angażowaniu innych do działania lub wprowadzające znaczącą dla lokalnego środowiska zmianę. Program skierowany jest przede wszystkim do osób z małych miejscowości – do 20 tys. mieszkańców, a także realizujących projekty finansowane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności.
Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności wskazuje, że „Program Liderski PAFW to wyjątkowe miejsce dla wyjątkowych ludzi, którzy w tych wyjątkowych czasach chcą skutecznie pomagać i wspierać”.
Agenda
- 12-miesięczna indywidualna praca z tutorem;
- 4 zjazdy szkoleniowe – warsztaty, debaty i inspirujące spotkania;
- wizyty studyjne w całej Polsce;
- Inauguracja programu oraz Zlot Absolwencki;
- bogata oferta dla absolwentek i absolwentów programu.
Rekrutacja
Aplikować do XXI edycji można przesyłając wypełniony formularz zgłoszeniowy wraz z niezbędnymi załącznikami do 3 marca 2025 r. W drugim etapie przeprowadzone zostaną rozmowy rekrutacyjne w formule online.
Spośród nadesłanych zgłoszeń od kandydatów niezależna komisja ekspertów, w skład której wchodzą osoby tworzące metodologię programu, przedstawiciele tutorów, eksperci w dziedzinie przywództwa, osoby zarządzające programem, wybierze grupę 46 osób.
Harmonogram rekrutacji, terminarz XXI edycji, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania są dostępne na stronie programu.
W trakcie rekrutacji zaplanowano dwa spotkania informacyjne z koordynatorkami programu w dniach 11 lutego o godz. 16.00 oraz 26 lutego o godz. 18.00. Spotkania odbędą się on-line na platformie Zoom. Link zostanie podany na stronie programu.
Najważniejsze informacje i kontakt
- Termin rekrutacji: 3 lutego – 3 marca 2025 r.
- Formularz rekrutacyjny
- Informacje do pobrania – na temat rekrutacji do XXI edycji
- Spotkania informacyjne on-line: 11 lutego o godz. 16.00 oraz 26 lutego o godz. 18.00.
- Kontakt w sprawie rekrutacji: Agnieszka Wojnarowska-Śmietana, tel. 510 078 760
- Kontakt dla mediów: Agnieszka Szelągowska