15 lipca w Dębicy odbył się pierwszy z czterech zaplanowanych w kilku lokalizacjach w Polsce warsztatów dla uczestników programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”, który zgromadził partnerów projektu "Powiat Dębicki wolontariatem malowany" oraz partnerów z gminy Staszów realizujących projekt "Młodzi gospodarze".
Warsztaty lokalne dla przedstawicieli lokalnych partnerstw są okazją do pogłębienia wiedzy nie tylko o tym, jak skutecznie komunikować o wspólnie prowadzonych działaniach, ale również jak zadbać o trwałość współpracy i stwarzać mieszkańcom przestrzeń do angażowania się w inicjatywy obywatelskie.
W siedzibie firmy Tikkurila – jednego z partnerów przedsięwzięcia realizowanego w Dębicy, którego liderem jest Stowarzyszenie Dębicki Klub Biznesu, uczestnicy warsztatów dowiedzieli się, jak globalnie działająca firma może rozwijać ciekawe działania CSR na poziomie lokalnym. Magdalena Olszewska, kierownik komunikacji korporacyjnej opowiedziała o aktywności Tikkurili w lokalnym środowisku i konsekwentnej realizacji strategii CSR. Na przestrzeni kilku lat firma uruchomiła szereg działań jednoczących mieszkańców wokół idei dobra wspólnego, jakim jest wolontariat. Przykłady takich działań to m.in.: odnawianie przez pracowników-wolontariuszy pokoi dzieci z ubogich rodzin we współpracy z Fundacją Dobre Anioły z Krakowa, wspólna akcja sadzenia drzew oraz biegi charytatywne. „Zaczęło się od wsparcia programu „Działaj Lokalnie”, a teraz ze Stowarzyszeniem Dębicki Klub Biznesu oraz licznymi partnerami realizujemy projekt w ramach Lokalnych Partnerstw PAFW” – powiedziała Magdalena Olszewska.
Następnie Katarzyna Kunert z Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce poruszyła temat skutecznej komunikacji w działaniach partnerstwa. Prezentacja dotyczyła m.in. obecności w mediach społecznościowych i wzmocnieniu działań PR służących lepszej rozpoznawalności. Uczestnicy spotkania zapoznali się także z narzędziami, które mogą posłużyć im do wzmocnienia komunikacji zewnętrznej.
O trwałości partnerstwa na przykładzie kampanii społecznej zrealizowanej w pierwszej edycji programu mówiła Gabriela Gibas-Psuturi, Prezes Żywieckiej Fundacji Rozwoju – Ośrodka Działaj Lokalnie oraz lidera lokalnego partnerstwa z Żywca. Czyste powietrze jako motyw i dobro wspólne wzbudziło ogromne zainteresowanie uczestników. Okazało się, że problem zanieczyszczania powietrza przez mieszkańców dotyczy też innych miejscowości. Pojawiły się pomysły na wykorzystanie doświadczeń partnerstwa z Żywca w innych projektach.
Na zakończenie pod hasłem „Partycypacja społeczna – ki diabeł?” Przemysław Dziewitek ze Stowarzyszenia Pracownia Obywatelska poprowadził zajęcia, podczas których przedstawiciele partnerstw dyskutowali m.in. o tym, jak najlepiej wykorzystać budżet partycypacyjny i kiedy uruchomić proces konsultacji społecznych w tym zakresie.
Kolejne warsztaty odbędą się w Stoczku Łukowskim, Ełku oraz Miliczu.
Program „Lokalne Partnerstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności” realizowany jest przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i ma na celu inicjowanie oraz rozwój współpracy między uczestnikami rożnych programów PAFW na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. W podejmowanych działaniach wykorzystywana jest metoda animacji społeczności lokalnych służąca budowaniu dobra wspólnego w oparciu o przeprowadzoną wcześniej diagnozę społeczną.