Strona internetowa bibliotekidlaukrainy.org.pl ma służyć wspieraniu bibliotek, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. Witryna powstała w ramach dwóch przedsięwzięć Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – Programu Rozwoju Bibliotek oraz programu „Sektor 3.0”, których realizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Inicjatywa skierowana jest do placówek bibliotecznych, które nie tylko na bieżąco wspierają uchodźców z Ukrainy, ale także w dłuższej perspektywie będą dostosowywać ofertę biblioteczną, tak aby uchodźcy mogli się stać częścią lokalnej społeczności.
Na stronie gromadzone będą zasoby i wiedza, dzięki którym biblioteki mogą sprawniej prowadzić działania informacyjne, edukacyjne i kulturalne skierowane do osób potrzebujących i tych, którzy je wspierają, a także działania integrujące środowiska lokalne. Zawierać będzie praktyczne informacje, których szukają i o które często pytają osoby przybyłe z Ukrainy do Polski, dotyczące spraw codziennych, urzędowych i życiowych, związanych z pobytem w naszym kraju. Udostępnione zostaną linki do stron z przydatnymi zasobami online, w tym książkami w języku ukraińskim i materiałami do nauki języka polskiego, a także wzory dokumentów do pobrania. Ponadto zamieszczane będą materiały na temat dezinformacji – jak umieć ją rozpoznawać i skutecznie się przed nią bronić. Będzie to też przestrzeń dla bibliotek do dzielenia się inspiracjami, dobrymi praktykami działań edukacyjnych, kulturalnych, wspierających uchodźców z Ukrainy. Pokazane zostaną również ich osobiste historie.
Strona „Biblioteki dla Ukrainy” dostępna jest pod adresem bibliotekidlaukrainy.org.pl. Tworzy ją Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek i programu Sektor 3.0.
Kontakt z redakcją: agnieszka.koszowska@frsi.org.pl
Program Rozwoju Bibliotek to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowane przez utworzoną w 2008 roku przez PAFW Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2009-2015 program był prowadzony w ramach szerszej inicjatywy „Global Libraries” w partnerstwie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów i objął swoim zasięgiem 3808 placówek bibliotecznych z ponad 1250 gmin, co stanowiło blisko 60 procent bibliotek zlokalizowanych na terenach wiejskich i w małych miastach w Polsce. Od 2016 roku wsparcie dla bibliotek jest kontynuowane w ramach strategii umacniania trwałości efektów zasadniczej fazy Programu Rozwoju Bibliotek. W ramach IV rundy blisko 250 placówek bibliotecznych (biblioteki wraz z filiami) z 79 gmin, oraz ok. 300 reprezentujących je bibliotekarzy dołączyło do programu.
Realizowany od 2012 roku program „Sektor 3.0” stanowi kontynuację wcześniejszych działań PAFW wspierających wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych w rozwoju lokalnym. Program służy podniesieniu wiedzy oraz umiejętności działaczy i pracowników organizacji pozarządowych, w szczególności z małych społeczności, w zakresie skutecznego wykorzystania ICT w codziennej pracy, co zwiększa zasięg i efektywność ich działań.