W dniach 23-24 listopada w Fabryce Sztuki w Łodzi odbył się ósmy Kongres Bibliotek Publicznych, zorganizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Hasło tegorocznego Kongresu nawiązywało do biblioteki jako miejsca ludzi twórczych, a więc przede wszystkim samych bibliotekarzy, którzy na co dzień tworzą jej ofertę, ale także osób, które ją wzbogacają, dzieląc się w bibliotece swoimi pasjami i talentami, a zatem autorów, podróżników, fotografów czy mistrzyń rękodzieła.
Kongres zgromadził ponad 200 przedstawicieli bibliotek publicznych z całej Polski oraz 30 prelegentów, wśród których znaleźli się zarówno eksperci z dziedziny literatury oraz animacji kulturowej jak i sami bibliotekarze dzieląc się dobrymi praktykami z własnych placówek z innymi uczestnikami Kongresu. Sesję plenarną otworzył Jacek Królikowski, Prezes FRSI witając zgromadzonych gości.
Po części powitalnej na scenie pojawili się goście ze świata literatury, którzy mają znaczący wkład w popularyzację czytelnictwa w Polsce. Anna Dziewit-Meller, pisarka i dziennikarka, twórczyni autorskiego kanału internetowego bukbuk.pl mówiła dlaczego czytanie jest ważne, wskazując na ważny aspekt, jakim jest docenianie różnorodności literatury i nie stygmatyzowanie osób sięgających po literaturę mniej ambitną. Następnie Mariusz Szczygieł, dziennikarz Gazety Wyborczej i Polsatu, pisarz, Laureat Europejskiej Nagrody Literackiej opowiadał o zmianie w bibliotekach, jaka dokonała się na w ostatnich latach. Przytaczając fragmenty reportażu o bibliotekach własnego autorstwa powstałego w końcu lat 90-tych, podkreślał znaczenie współczesnej biblioteki jako miejsca, w którym nie tylko czyta się książki, ale również otwartego na ludzi i dającego przestrzeń do aktywności twórczej.
Podczas Kongresu zostały wręczone stypendia laureatkom VI edycji Konkursu im. Olgi Rok dla aktywnych bibliotekarek. Stypendia im. Olgi Rok, finansowane ze środków funduszu wieczystego, utworzonego w 2012 roku z inicjatywy jej wnuczki Anny Rok, wspierają rozwój osobisty bibliotekarek, które potrafią mobilizować siebie i innych do poszukiwania nowych rozwiązań i odważnie zmieniają swoje społeczności, mimo nie zawsze łatwych warunków. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem wspierającym Konkursu. Stypendia wręczyli przedstawiciele Kapituły: Jacek Królikowski, Prezes FRSI i Joanna Lempart-Winnicka, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Laureatkami tegorocznej edycji zostały: w kategorii placówka większa – Katarzyna Heród z Miejskiej Biblioteki Publicznej „Galeria Książki” w Oświęcimiu, doceniona za całokształt działalności, a w szczególności za „Pudełko Czasu – kobiecy projekt międzypokoleniowy” oraz w kategorii placówka mniejsza – Karina Jaroszewicz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Orli za stworzenie w bibliotece Lokalnego Klubu Kodowania 60+. Wyróżnienia otrzymały Monika Schmeichel-Zarzeczna z Filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie oraz Izabela Putz z Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Nowym Tomyślu.
Dalsza część Kongresu miała charakter spotkań warsztatowych, których tematyka dotyczyła rozwijania aktywności bibliotek. Podczas 24 sesji uczestnicy mieli możliwość zainspirowania się nowinkami technologicznymi, ciekawymi propozycjami zajęć z zakresu kultury i sztuki czy organizacji przestrzeni w bibliotece.
W kuluarach uczestnicy Kongresu mieli możliwość wypróbować drukarki 3D, sprawdzić, jak nowe technologie pomagają najmłodszym w procesie uczenia się, czy przekonać się, jak może działać biblioteczny makerspace.
Uczestnicy mieli także możliwość wzięcia udziału w warsztacie wokalno-muzycznym prowadzonym przez Elizę Szulińską, absolwentkę Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Laureatkę nagrody Ministerstwa Edukacji Narodowej i Polskiej Agencji Prasowej „Popularyzator Nauki 2010”, która w swej pracy wykorzystuje połączenie pomiędzy światem nauki i sztuki do inicjowania procesów twórczych.
Głównym celem Programu Rozwoju Bibliotek, który do kwietnia 2015 roku realizowany był w ramach partnerstwa PAFW i Fundacji Billa i Melindy Gatesów, jest wspieranie bibliotek publicznych w gminach wiejskich, wiejsko–miejskich i w miastach do 20 tysięcy mieszkańców, w przekształcaniu się w nowoczesne, wielofunkcyjne centra dostępu do informacji, kultury i edukacji, animujące zarazem aktywność obywatelską. Dzięki wsparciu, jakie otrzymało blisko 4 tysiące placówek bibliotecznych, mieszkańcy wsi i małych miast mają szansę na poprawę jakości swojego życia. Istotną częścią programu jest wzmacnianie kompetencji i prestiżu zawodowego bibliotekarzy.