2 grudnia 2019 r. Przewodniczący Rady Dyrektorów PAFW, któremu towarzyszyli Grzegorz Jędrys, Dyrektor Przedstawicielstwa PAFW w Polsce oraz Joanna Lempart, Dyrektor Programowy Przedstawicielstwa PAFW w Polsce, spotkał się z uczestnikami programów Fundacji w powiecie wołomińskim i legionowskim.
„Niezmiernie cieszę się, że mogę gościć w miejscu, gdzie programy Fundacji są tak mocno i trwale obecne” – powiedział Andrew Nagorski podczas spotkania w Zespole Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej w Strachówce z Grażyną Kapaon, dyrektorką placówki, nauczycielami oraz grupą uczniów.
Grażyna Kapaon jest absolwentką programu „Liderzy PAFW”. Dzięki jej zaangażowaniu i liderskim umiejętnościom włączania innych do działania, szkoła skorzystała z wielu programów Fundacji. Placówka w Strachówce nie tylko przeszła wszystkie etapy programu „Szkoła Ucząca Się”, ale również od wielu lat uczestniczy w Klubie SUS i posiada tytuł „Szkoły Uczącej Się”. Jedna z nauczycielek matematyki – Beata Kotarba, która również wzięła udział w spotkaniu – jest od dwóch lat wykładowcą w Szkole Edukacji PAFW i UW.
Po występie artystycznym uczniów, będącym efektem projektu zrealizowanego w ramach programu „Działaj Lokalnie”, nauczyciele opowiedzieli, jak szkoła tworzy społeczność wśród nauczycieli, dzieci i rodziców angażując ich w życie lokalne. Mówili także o działaniach podejmowanych przez zawiązaną w ramach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” koalicję, której szkoła jest liderem. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Rzeczpospolita Norwidowska oraz Ośrodkiem Działaj Lokalnie – Lokalną Grupą Działania Równiny Wołomińskiej – udało im się zrealizować projekt przybliżający mieszkańcom historię Cypriana Kamila Norwida, pomóc w odbudowie jego domu rodzinnego, utworzyć ścieżkę dydaktyczną i ogród „Sobiescy i Norwidowie”. Koalicja cyklicznie organizuje międzypokoleniowe „Spotkania familijne przy kominku”, czyli prezentację rodzin ze Strachówki i ich genealogii. Lokalna telewizja internetowa RzN.TV, założona dzięki realizacji projektu w ramach „Działaj Lokalnie”, filmuje te wydarzenia, przy okazji zachęcając uczniów szkoły do poznawania warsztatu filmowca i reportera. Co roku organizowane jest także duże lokalne wydarzenie – korowód weselny rodziców Cypriana Norwida, podczas którego mieszkańcy Strachówki występują w strojach z epoki.
Zespół Szkół im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej oraz Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska otrzymały z rąk Przewodniczącego Rady Dyrektorów PAFW Andrew Nagorskiego oraz Dyrektora Przedstawicielstwa PAFW w Polsce Grzegorza Jędrysa dyplomy z podziękowaniem za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzeniami dalszego rozwoju. „Serdecznie gratulujemy Państwu odwagi w wyznaczaniu śmiałych celów i konsekwencji w ich realizacji. Jesteśmy dumni, że tak wspaniale budujecie kapitał społeczny” – powiedział Grzegorz Jędrys na podsumowanie wizyty w Strachówce.
Następnie, Andrew Nagorski, Grzegorz Jędrys i Joanna Lempart spotkali się z wójtem drugiej kadencji gminy Klembów – Rafałem Mathiakiem, alumnem programu „Liderzy PAFW”. Rafał Mathiak, który przez kilkanaście lat pracował w korporacjach, opowiedział, jak wykorzystuje doświadczenie biznesowe w działalności społecznej. Podkreślał także jak program „Liderzy PAFW” pomógł mu przygotować się do pełnienia ważnej samorządowej funkcji. Następnie oprowadził gości po bibliotece, którą unowocześnił wykorzystując doświadczenia z wizyty w USA w ramach International Visitor Leadership Program, którą odbył dzięki uczestnictwie w programie „Liderzy PAFW”.
Na koniec podróży Andrew Nagorski miał okazję spotkać się w Muzeum Historycznym w Legionowie z uczestniczką tegorocznej edycji programu „Liderzy PAFW” – Renatą Sowińską. Renata Sowińska oprowadziła gości po muzeum, w którym jest kierownikiem działu edukacji i projektów. Opowiedziała także o drodze, którą przebyła zanim odniosła sukces aplikując do programu „Liderzy PAFW”. Renata Sowińska jest animatorką kultury, kulturoznawczynią, lokalną aktywistką, laureatką konkursu Innowacyjny Menedżer Kultury 2018. W latach 2014-2019 była dyrektorem Powiatowej Instytucji Kultury w Legionowie. Prowadzi spotkania autorskie, promuje czytelnictwo, inicjuje wiele akcji w przestrzeni publicznej, np. „Strefy Wymiany Książek”, „Czytania w plenerze” czy „Książki na plaży”. Brała również udział w grupie „Inicjatywy” w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.
Dziękując za spotkanie, Andrew Nagorski wręczył wszystkim uczestnikom spotkań swoją najnowszą książkę „1941. Rok, w którym Niemcy przegrały wojnę”. Każda z książek zawierała jego indywidualną dedykację.
Andrew Nagorski, Przewodniczący Rady Dyrektorów PAFW, były Wiceprezes i Dyrektor ds. Polityki Publicznej East-West Institute z siedzibą w Nowym Jorku. Wcześniej przez wiele lat był związany z Newsweek International, gdzie pełnił funkcję Szefa Redakcji (Senior Editor) i korespondenta, m.in. w Hongkongu, Moskwie, Rzymie, Bonn, Warszawie i Berlinie. Autor wielu nagradzanych książek literatury faktu.