Na początku marca 2025 roku w Książenicach odbyło się Absolwenckie Spotkanie Samorządowe, którego organizatorem spotkania był Program Liderski PAFW. Wydarzenie to zgromadziło liderki i liderów działających w samorządzie, którzy mieli okazję wymienić się doświadczeniami oraz zdobyć nową wiedzę na temat zarządzania kryzysowego.
„Ochrona ludności jest jednym z podstawowych obowiązków państw europejskich. Jej celem jest ochrona życia i zdrowia ludzkiego, mienia i dziedzictwa kulturowego oraz środowiska naturalnego w sytuacjach zagrożeń” – powiedział Dariusz Dymek, ekspert od zarządzania kryzysowego.
Rozmowa z Dariuszem Marczyńskim, Dyrektorem Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego w MSWiA była poświęcona nowej Ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ze strony Liderek i Liderów PAFW padły konkretne pytania dotyczące jej wdrożenia; samorządowcy wyrazili sugestie i podzielili się swoimi wątpliwościami w tej kwestii.
Dariusz Dymek omówił nowe przepisy dotyczące ochrony ludności i obrony cywilnej oraz przedstawił konkretne zadania, jakie stawia przed samorządowcami nowa ustawa. Uczestnicy mieli możliwość dyskusji na temat konkretnych przykładów prezentowanych przez prelegenta.
Spotkali się również z przedstawicielami podmiotów obrony cywilnej: ppłk. Piotrem Marcinkiem, Sylwestrem Witczakiem z Zarządu Głównego OSP oraz Krystianem Radziejewskim, Komendantem Hufca ZHP w Pułtusku. Dyskusje dotyczyły współpracy z tymi organizacjami oraz inwestycji we wspólne ćwiczenia i szkolenia.
Uczestnicy spotkania zapoznali się także z trzema przypadkami dotyczącymi zarządzania kryzysowego w praktyce.
Przemysław Major, Zastępca Burmistrza Cieszyna, opowiedział o zarządzaniu kryzysowym po wybuchu gazu i zawaleniu kamienicy w Cieszynie. Bartosz Wieliński, Sekretarz Powiatu w Środzie Wielkopolskiej, przedstawił historię kryzysu związanego ze zbiornikiem wodnym w Środzie Wielkopolskiej. Paweł Sikorski, Główny Specjalista Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miasta Zgierza, podzielił się doświadczeniami z działań podjętych po pożarze nielegalnego składowiska odpadów w Zgierzu.
Ważnym punktem programu była też prelekcja Prof. Weroniki Jakubczak z Akademii Pożarnictwa, która omówiła międzynarodowe aspekty zarządzania kryzysowego. Pokazała przykłady systemów reagowania na kryzysy w różnych państwach i opowiedziała o tym, co można byłoby przenieść i zaadaptować do warunków polskich.
Spotkanie samorządowe w Książenicach było wydarzeniem służącym wymianie cennych doświadczeń w ważnym obszarze zarządzania kryzysowego i nawiązania cennych kontaktów. Uczestnicy podkreślali, że „było niezwykle inspirujące i pozwoliło na wymianę doświadczeń, które są nieocenione w pracy samorządowej”, a także że „dyskusje z ekspertami i praktykami były bardzo wartościowe i pomogły rozwiać wiele wątpliwości związanych z zarządzaniem kryzysowym”.