Prezentujemy serię siedmiu filmów, wyemitowanych na przez Ogólnopolską Telewizję Rolniczą TVR w marcu i w kwietniu, pokazujących działania zrealizowane w ramach programu „Lokalne Partnerstwa PAFW" w różnych regionach Polski. Zapraszamy do obejrzenia odcinków poświęconych parterstwom z Żywca, Bystrzycy Kłodzkiej, Lubawki, Rakszawy, Malechowa i Koszalina oraz Solca nad Wisłą.
W cyklu zaprezentowano jak zawiązują się partnerstwa, jak diagnozują potrzeby społeczności lokalnych i definiują dobro wspólnego, jak prowadzą działania animujące mieszkańców oraz jakie są rezultaty podejmowanych inicjatyw. Każdy film poświęcony jest jednemu partnerstwu.
Pierwszy z nich jest poświęcony kampanii społecznej „Dajmy czadu. Żywiec bez czadu”.
Drugi odcinek jest poświęcony historii lokalnej bohaterki ziem dolnośląskich Marianny Orańskiej, która była motywem przewodnim partnerstwa w Bystrzycy Kłodzkiej.
W trzecim odcinku dowiemy się czym są questy i jak przyczyniły się do rozwoju Ziemi Kamiennogórskiej.
Czwarty odcinek opowiada o partnerstwie, które zawiązało się w Rakszawie. Dzięki zaangażowaniu lokalnej koalicji powstała tam osada neolityczna.
Piąty odcinek, to relacja z realizacji projektu „Przestrzeń faktycznie publiczna” – dobro wspólne, o które postanowili zadbać mieszkańcy Malechowa i Koszalina.
Szósty odcinek cyklu poświęconego lokalnym partnerstwom opowiada o projekcie w Solcu nad Wisłą, który koncentrował się na przybliżeniu mieszkańcom kultury wodniackiej i oswojenie ich z pobliską rzeką.
Siódmy film o lokalnych partnerstwach podsumowuje bloki tematyczne, na których zostały oparte poprzednie odcinki – dobro wspólne, partnerstwo, motywacja.
Realizowany od 2009 roku program ma na celu inicjowanie współpracy między uczestnikami różnych przedsięwzięć Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności na rzecz tworzenia partnerstw prowadzących projekty dla dobra wspólnego lokalnych społeczności. Partnerstwa powstają w gminach, w których realizowane były różne programy Fundacji (m.in. „Działaj Lokalnie”, „Liderzy PAFW”, „English Teaching”, „Równać Szanse”, „Szkoła Ucząca Się”, „Wolontariat Studencki”, „Dla Dzieci”, „Obywatel i Prawo”, „Przemiany w Regionie”). Członkami partnerstw są samorządy, organizacje pozarządowe, firmy i media lokalne, a ich liderami – Ośrodki Działaj Lokalnie. W dwóch pierwszych edycjach programu udział brało 15 partnerstw, które realizowały działania w 30 gminach.
Obecnie trwa trzecia edycja programu, w której dofinansowano projekty siedmiu partnerstw działających na terenie 19 gmin. Nowe partnerstwa realizują działania z udziałem ponad 80 partnerów m.in. na rzecz zagospodarowania przestrzeni społecznej, środowiska naturalnego, stworzenia regionalnego produktu, ocalenia dziedzictwa kulturowego regionu i integracji dwóch sąsiadujących gmin.
strona programu: www.lokalnepartnerstwa.org.pl