XIII edycję Olimpiady wygrał Wiktor Skowroński, uczeń Liceum Ogólnokształcącego Niepublicznego nr 40 w Warszawie. Zawody centralne odbyły się 5 kwietnia w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Wyłoniły one 25 laureatów spośród ponad 13 tysięcy licealistów zgłoszonych do eliminacji szkolnych.
„Udział w olimpiadzie to wspaniała przygoda i okazja do rozwoju. Z jednej strony zdobywamy wiedzę teoretyczną dotyczącą takich zagadnień jak marketing, ekonomia czy finanse, z drugiej praktyczną: sztuka prezentacji oraz praca zespołowa. Olimpiada to również wspaniała okazja do poznania ciekawych osób. Nie bez znaczenia pozostaje także to, że zdobyta w toku Olimpiady wiedza i doświadczenie stanowią istotną inwestycję w perspektywie podjęcia w niedalekiej przyszłości pracy zawodowej. Polecam każdemu udział w następnej edycji” − mówi zwycięzca.
Dumy z podopiecznego nie kryje również Zygmunt Kawecki – opiekun merytoryczny zwycięzcy: „Na wstępie zadam pytanie na ile nauki ekonomiczne są fascynujące lub nudne? Dla Wiktora Skowrońskiego laureata pierwszego miejsca XIII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości uczestniczenie w Olimpiadzie było fascynującą przygodą zakończoną pełnym sukcesem. Hasłem przewodnim był ‘Sukces w biznesie – ludzie, wizerunek i strategie’ i Wiktor osiągnął sukces, poznał wielu fajnych ludzi i przyjął strategię, która doprowadziła go do celu. Zwycięstwo Wiktora w Olimpiadzie Przedsiębiorczości jest zwycięstwem jego samego i było okupione wielkim wkładem pracy. On sam jest uczniem, który potrafi wyznaczyć sobie cel, dążyć do niego, zrealizować i… nie spocząć na laurach. Jest uczniem samodzielnym, skromnym, ale jeśli czegoś nie wie to wniesie duży wkład, aby tę wiedzę zdobyć. Wiktor wie, że sukces nie przychodzi łatwo. Bez wsparcia i ukierunkowania byłoby trudno osiągnąć cel, jaki sobie założył. Potrafił wykorzystać te atuty i dlatego i tym bardziej należą mu się gratulacje.” Zwycięzca uzyskał 115 punktów ze 135 możliwych do zdobycia.
Eliminacje centralne składały się z trzech etapów. Zawodnicy rozwiązywali test wymagający wiedzy z zakresu ekonomii i zarządzania, a także znajomości zagadnień dotyczących hasła Olimpiady Przedsiębiorczości, które w tej edycji brzmiało „Sukces w biznesie – ludzie, wizerunek, strategia” oraz dobrej orientacji w bieżących wydarzeniach ze świata gospodarki i biznesu. Następnie, ich zadaniem było napisanie eseju. 25 zawodników, którzy uzyskali w teście najwyższe wyniki, w drugiej części zawodów przygotowywali a następnie prezentowali przed Komisją wystąpienie na wylosowany temat.
Dla laureatów i finalistów – uczelnie ekonomiczne współorganizujące Olimpiadę – przewidziały istotne ułatwienia w procesie kwalifikacyjnym na studia. 25 laureatów i ich opiekunowie merytoryczni otrzymają ponadto bardzo atrakcyjne nagrody rzeczowe. Szkoły zwycięzców zostaną wyróżnione zestawami publikacji przygotowujących do kolejnej edycji zawodów.
Z listą laureatów oraz z testem eliminacji centralnych można zapoznać się na stronie: www.olimpiada.edu.pl.
Organizatorem Olimpiady Przedsiębiorczości jest Fundacja Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych, zaś współorganizatorami – uczelnie ekonomiczne: Szkoła Główna Handlowa w Warszawie oraz Uniwersytety Ekonomiczne w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.
Partnerzy Główni: Narodowy Bank Polski, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Projekt wspierają również m.in.: Wydawnictwo Difin, firma Plagiat.pl, Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości, Krajowa Izba Gospodarcza, Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Studenckie Forum Business Centre Club. Patronem medialnym jest „Głos Nauczycielski”.
Więcej informacji: Biuro Olimpiady Przedsiębiorczości, tel. 22 564 9725