Tegoroczny Laureat - Federacja Polskich Banków Żywności - nie tylko konsekwentnie korzysta z dostępnych profesjonalnych narzędzi informatycznych, ale też inwestuje tworząc swoje własne, w pełni dedykowane do specyfiki działania, rozwiązania ICT – mówi Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz przewodniczący Kapituły Nagrody.
Celem Nagrody jest upowszechnianie i wspieranie dobrych przykładów praktycznego zastosowania narzędzi cyfrowych oraz nowych mediów w działaniach organizacji pozarządowych. Nagroda to wsparcie finansowe w wysokości 40 tysięcy zł na działalność statutową oraz działania promocyjne na skalę ogólnopolską.
O Laureacie
Federacja Polskich Banków Żywności jest centrum usług wspólnych dla sieci 31 Banków Żywności z całej Polski. Od trzydziestu lat realizuje swoją misję poprzez pozyskiwanie żywności, w tym produktów o krótkim terminie przydatności, tzw. artykułów niehandlowych, wadliwie opakowanych, których wartość i jakość odżywcza nie budzi zastrzeżeń, magazynowanie otrzymanych produktów i ich racjonalną dystrybucję do lokalnych organizacji partnerskich, które pomagają potrzebującym oraz promowanie postaw przeciwdziałających marnowaniu żywności.
Federacja zajmuje się koordynowaniem pozyskiwania oraz obsługą administracyjną i logistyczną żywności z poszczególnych źródeł i dystrybuowania jej do szerokiego spektrum osób potrzebujących licznymi kanałami. Federacja działa w tym wypadku jak zwornik, łącząc te dwa rozległe obszary i tysiące działających w nich podmiotów. Do zintegrowania tych złożonych procesów i wielu podmiotów wytworzyła rozbudowaną infrastrukturę informatyczną, która jest wykorzystywana do ewidencjonowania obrotu żywnością na dużą skalę, jego dokumentowania, a także monitorowania przepływu darowizn, koordynowania działań z partnerami oraz generowania niezbędnych raportów i analiz.
Kapituła szczególnie doceniła fakt, że Federacja Polskich Banków Żywności stworzyła fundamenty skutecznej i efektywnej komunikacji z darczyńcami poprzez wykorzystanie w swojej pracy standardów wymiany danych opartych na protokołach zgodnych z tymi stosowanymi w świecie biznesu.
Trzynaście lat Nagrody Sektor 3.0
Jest ona przyznawana jest polskim organizacjom społecznym, które w sposób innowacyjny wykorzystują technologie informacyjno-komunikacyjne w bieżących działaniach i realizacji swoich celów statutowych. W poprzednich latach Nagrodę otrzymały organizacje: Fundacja Widzialni (2013), Fundacja Itaka (2014), Fundacja Katarynka (2015), Fundacja TUS (2016), Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (2017), Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych Rzeczjasna (2018), Sieć Obywatelska Watchdog Polska (2019), Fundacja Virtual Dream (2020), Stowarzyszenie Demagog (2021), Stowarzyszenie Homo Faber (2022), Stowarzyszenie mali bracia Ubogich (2023), Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej (2024).
Kapitułę Nagrody tworzą: Radosław Jasiński – Przewodniczący (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności), Urszula Krasnodębska-Maciuła (ngo.pl/Stowarzyszenie Klon-Jawor), Michał Jaworski (Microsoft), Jacek Królikowski (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) oraz Anna Kowalik-Mizgalska (Orange).
Sektor 3.0 to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.