Studenci-wolontariusze działający w ramach programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” postanowili odciążyć rodziców, którzy w czasie pandemii pracują w domu i opiekują się dziećmi. Temu służyła akcja „Zmontuj wiedzę na odległość”.
" frameborder="0" allowfullscreen>
Ideą akcji było przekazanie dzieciom motywacji i pomysłów do nauki w formie krótkich filmów video.
„Każdy z nas ma różne doświadczenia i zupełnie różne pasje. Chcieliśmy podzielić się nimi w tym trudnym czasie” – mówi Aleksandra Skorżyńska z biura programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki”.
Studenci i absolwenci programu nagrali krótkie filmy szkoleniowe zachęcające dzieci do samodzielnej pracy lub z rodzeństwem. Wszyscy chętni, którzy nie mieli doświadczenia w pracy przed kamerą mogli skorzystać z rad Weroniki Madejek i Marty Chornej – inicjatorek akcji.
„W pierwszym etapie zebraliśmy materiały filmowe, a potem – po weryfikacji – opublikowaliśmy je na stronie montujemywiedze.projektor.org.pl. Następnie wysłaliśmy informację o akcji do zainteresowanych: dzieci i młodzieży a także do rodziców i nauczycieli” – wyjaśnia Aleksandra Skorżyńska.
W efekcie akcji powstało 28 filmów o różnorakiej tematyce. Wszystkie są dostępne na stronie montujemywiedze.projektor.org.pl oraz na kanale Youtube #MontujemyWiedze oraz YouTube Kids.
Akcja “Zmontuj wiedzę na odległość” cieszyła się dużą popularnością w mediach społecznościowych – łączny zasięg na Facebooku wyniósł blisko pół miliona odbiorców.
Partnerem akcji był Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej.
Rozpoczęty w 2003 roku program „PROJEKTOR – wolontariat studencki” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości. Ma na celu wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży mieszkającej na wsi i w małych miastach. W ramach programu 2-3 osobowe grupy studentów-wolontariuszy realizują przygotowane przez siebie projekty rozwijające wiedzę, umiejętności oraz zainteresowania dzieci i młodzieży. Są one prowadzone w czasie wolnym od zajęć w trakcie roku szkolnego oraz w wakacje i ferie. Projekty dotyczą konkretnej dziedziny nauki, przedmiotu lub wybranego obszaru aktywności; to na przykład zajęcia plastyczne, artystyczne, sportowe, informatyczne, teatralne lub lingwistyczne. Między innymi poprzez promocję pozytywnych wzorców osobowych program zachęca uczniów do rozwijania swoich zdolności, zaś wśród studentów kształtuje poczucie społecznej odpowiedzialności i solidarności, umożliwiając im jednocześnie realizację własnych pasji i zainteresowań w atrakcyjnej formule. Od 2003 roku w całej Polsce przeprowadzono ponad 39 tysięcy projektów edukacyjnych w około 2800 szkołach, z udziałem 14,5 tysiąca studentów-wolontariuszy oraz 430 tysięcy uczniów.