Kirklandyści spotkali się z Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzatą Gosiewską oraz Zastępczynią Dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ Anną Kostrzewą-Misztal. Podczas spotkania w siedzibie PAFW mieli także możliwość dowiedzieć się więcej o działalności Fundacji i jej partnerów.
Zjazd, który miał miejsce w dniach 25-27 stycznia, był nie tylko okazją do integracji tegorocznych stypendystów ale przede wszystkim do spotkań merytorycznych poświęconych zagadnieniom ważnym dla Regionu. Organizatorem zjazdu było Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego
Spotkania z politykami i urzędnikami, którzy odpowiadają za polską politykę międzynarodową, były ważnymi elementami programu pobytu stypendystów w Warszawie.
Kirklandyści gościli w Sejmie RP na zaproszenie Wicemarszałek Sejmu Małgorzaty Gosiewskiej, która zaprezentowała im swoje działania na rzecz współpracy z krajami Regionu a następnie odpowiadała na liczne pytania stypendystów. W rozmowie pojawił się m.in. wątek opozycji białoruskiej. Po spotkaniu Kirklandyści zwiedzili Sejm, w którym odbywało się posiedzenie plenarne, i zostali powitani przez Marszałka Ryszarda Terleckiego.
Głównym tematem rozmowy z Anną Kostrzewą-Misztal, zastępczynią dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ RP i zainteresowania Kirklandystów były rodzaje i znaczenie sankcji wobec Rosji.
Podczas spotkania stypendystów w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Agnieszka Mazur, Dyrektorka Programowa i Katarzyna Świątkiewicz, Kierowniczka Programowa zaprezentowały ogólnie programy i działalność Fundacji. Z kolei przedstawiciele Fundacji Edukacja dla Demokracji i Fundacji Liderzy Przemian przybliżyli działania innych programów PAFW „Przemiany w Regionie” (RITA) oraz „Study Tours to Poland” (STP), których są realizatorami.
Kirklandyści zwiedzili również Warszawę, m.in. Zamek Królewski, gdzie spotkali się z jego dyrektorem prof. Wojciechem Fałkowskim a także obejrzeli musical „Aida” w Teatrze Muzycznym Roma.
Tegoroczna grupa uczestników Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda liczy 35 osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (9 osób), pozostali stypendyści pochodzą z Kazachstanu (6 osób), Białorusi i Gruzji (po 5 osób), Azerbejdżanu (4 osoby), Armenii i Kirgistanu (po 2 osoby), Uzbekistanu i Tadżykistanu (po 1 osobie). Uczestnicy „Kirkland Research” to sześcioro naukowców z Ukrainy (5 osób) i z Mołdawii (1 osoba). Najliczniejszą grupę stanowią osoby studiujące zarządzanie, nauki społeczne i prawo.