Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Madeleine Albright, Sekretarz Stanu USA w latach 1997-2001, Ambasador Stanów Zjednoczonych przy ONZ od 1993 do 1997 roku, zaangażowanej w prace Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA w latach 1978-1981, wybitnej postaci życia publicznego w Ameryce i na forum międzynarodowym, która położyła ogromne zasługi na rzecz rozszerzenia Sojuszu Atlantyckiego i uzyskania w nim członkostwa przez Polskę.
Ostatnia wizyta Madeleine Albright w Polsce miała miejsce w marcu 2019 roku; odbyła się z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Kolegium Europejskiego w Natolinie. Była Sekretarz Stanu USA spotkała się wówczas z Ministrem Spraw Zagranicznych Jackiem Czaputowiczem, Ministrem Krzysztofem Szczerskim, Szefem Gabinetu Prezydenta RP, Prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim, a także z przebywającym w Polsce Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Spotkała się również z byłym Prezydentem RP Lechem Wałęsą oraz byłym Wicepremierem i Prezesem NBP Leszkiem Balcerowiczem. Uczestniczyła w konferencji poświęconej siedemdziesięcioleciu NATO zorganizowanej przez PISM oraz GMF, w której uczestniczyli m.in. Sir Malcolm Rifkind, były Sekretarz Obrony i Minister Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii oraz Janusz Onyszkiewicz, były Minister Obrony RP.
Podczas wizyty w Kolegium Europejskim w Natolinie Madeleine Albright zainaugurowała serię wykładów poświęconych Profesorowi Zbigniewowi Brzezińskiemu „The Zbigniew Brzezinski Memorial Lecture Series”.
Była Sekretarz Stanu wzięła również udział w otwartym spotkaniu na Uniwersytecie Warszawskim, m.in. dyskutując o swojej ostatniej książce „Faszyzm: ostrzeżenie”. Uczestniczyła także w przedpremierowym pokazie filmu „Kurier” poświęconego Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu, z którym współpracowała przez wiele lat.
W lipcu 2016 roku Madeleine Albright była gościem czwartej edycji Warszawskiej Akademii Euro-Atlantyckiej (WEASA), będącej wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz The German Marshall Fund of the United States.
„Była pionierką, kształtującą amerykańską politykę zagraniczną pod koniec zimnej wojny oraz orędowniczką rozszerzenia NATO” – powiedział Mark Brzezinski, Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.
Dzięki Jej wsparciu w 1999 roku podjęto decyzję o utworzeniu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, która rok później rozpoczęła swoją działalność programową w Polsce.