W ramach programu „Szkoła Ucząca Się” (SUS) nauczycielki i nauczyciele z całej Polski mogą wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych kursach internetowych Nauczycielskiej Akademii Internetowej (NAI). Dzięki nim nauczyciele poprzez zmianę efektywności nauczania podnoszą jakość uczenia się uczniów.
NAI wspiera szkoły w uczeniu myślenia naukowego, badawczego poznawania świata, umiejętności samodzielnej nauki, pracy zespołowej, wykorzystywania nowej wiedzy w praktyce.
Każdy kurs trwa kilka miesięcy – najczęściej od października do maja. W tym czasie nauczyciele poznają metody i techniki, wypróbowują je w pracy z uczniami oraz poddają refleksji swoje doświadczenie. Refleksję kursanta ułatwiają komentarz i dialog z mentorem – doświadczonym nauczycielem praktykiem, a także wymiana doświadczeń z nauczycielami uczącymi tego samego przedmiotu, równolegle uczestniczącymi w kursie.
Tematy kursów:
- Jak motywować uczniów do nauki?
- Ocenianie kształtujące – kurs podstawowy
- Ocenianie kształtujące – kurs podstawowy dla nauczycieli nauczania początkowego
- Ocenianie kształtujące – kurs zaawansowany
- Dobra lekcja z ocenianiem kształtującym – kurs zaawansowany
- Kompetencje kluczowe w pracy z uczniami
- Metoda projektu w pracy z uczniami
- Nauczyciel/ka I Klasa – kurs dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
- Matematyka I Klasa – kurs dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej
- Szkoła w szkole i Szkoła w sieci
- OK zeszyt
Uczestnicy w trakcie kursu wypróbowują poznawane metody we własnej pracy w szkole, na bieżąco dzielą się opiniami i doświadczeniami z innymi uczestnikami kursu i inspirują się wzajemnie. Przez cały czas trwania kursu pozostają oni pod indywidualną opieką mentorów, którzy komentują ich sprawozdania, odpowiadają na pytania, służą swoją radą i doświadczeniem. Kursy prowadzone są na specjalnie przygotowanej platformie internetowej, łatwej w obsłudze i przyjaznej dla użytkowników.
Kursy składają się z kilku części. W każdym module uczestnicy kursu najpierw zapoznają się z przedstawioną inspirującą praktyką nauczania, teoriami i przykładami, następnie wybierają interesujące ich metody, wprowadzają je do swojej pracy z uczniami, a relację i swoje refleksje zamieszczają w sprawozdaniu publikowanym na platformie kursu. Uzupełnieniem formuły szkoleń wirtualnych są spotkania online wszystkich kursantów (webinaria, spotkania z mentorami i mentorkami), wewnętrzne spotkania zespołów szkolnych uczestniczących w NAI oraz spotkania z innymi nauczycielami z rady pedagogicznej.
Termin zgłoszeń na kursy prowadzone w roku szkolnym 2021/22 upływa 30 września 2021.