25 czerwca w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się uroczyste zakończenie XV edycji Programu Stypendialnego im. Lane'a Kirklanda. Gościem specjalnym spotkania byli Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta RP oraz Minister Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
Gości powitał Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Jerzy Koźmiński, który przypomniał cele Fundacji Wolności oraz Programu Kirklanda, podkreślając, że było to pierwsze przedsięwzięcie Fundacji, zainicjowane w celu dzielenia się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji. Od 15 lat służy ono również tworzeniu i umacnianiu więzi między Polską i innymi krajami Europy Wschodniej, a także rozwojowi współpracy w regionie.
Z kolei Minister Olgierd Dziekoński wygłosił wykład poświęcony historii i doświadczeniom reformy samorządowej w Polsce, a także wyzwań jakie obecnie stoją przed samorządami w Polsce. „Odrodzona samorządność to jeden z największych sukcesów polskiej transformacji. Uwolniła ona obywatelską energię Polaków i pozwoliła lokalnym wspólnotom współuczestniczyć i współdecydować w sprawach publicznych. Nie byłoby nowoczesnej wolnej Polski bez rozwoju samorządności” powiedział Minister Dziekoński.
Dyplomy z rąk Ministra Jacka Michałowskiego, Ministra Olgierda Dziekońskiego, Wiceprezes Fundacji Edukacja dla Demokracji Martyny Bogaczyk oraz Prezesa PAFW Jerzego Koźmińskiego odebrało 44 absolwentów XV edycji Programu Kirklanda. Dwadzieścioro z nich otrzymało dyplomy z wyróżnieniem.
Najważniejsze fakty dotyczące zakończonej edycji przedstawiła Urszula Sobiecka, Kierownik Programu Kirklanda w Fundacji Edukacja dla Demokracji. Najliczniejsza grupa uczestników (31 osób) przyjechała na stypendium do Polski z Ukrainy, po 3 osoby z Białorusi, Kirgizji i Rosji, 2 osoby z Mołdawii oraz po 1 osobie z Armenii i Gruzji.
Wśród absolwentów Programu Kirklanda rocznika 2014/15 znajdowali się reprezentanci różnych środowisk – m.in. wykładowcy akademiccy, prawnicy, urzędnicy, niezależni eksperci, dziennikarze, liderzy organizacji pozarządowych. Najpopularniejszym kierunkiem wśród stypendystów były ekonomia i zarządzanie oraz prawo, dużym zainteresowaniem cieszyły się także nauki społeczne, dziennikarstwo, administracja publiczna, nauki polityczne i stosunki międzynarodowe. Urszula Sobiecka podziękowała koordynatorom regionalnym, opiekunom naukowym oraz animatorom społeczno-kulturalnym zaangażowanym w program. Poinformowała też o wynikach rekrutacji na następny rok akademicki. W roku 2015/16, w Polsce studiować będzie 45 osób z ośmiu krajów.
W uroczystym zakończeniu roku akademickiego uczestniczyli – poza tegorocznymi absolwentami – koordynatorzy regionalni programu z pięciu miast akademickich Polski, opiekunowie naukowi, Ryszard Dębicki, prorektor ds. badań naukowych i współpracy międzynarodowej Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie i inni przedstawiciele uczelni, na których studiowali stypendyści, animatorzy społeczno-kulturalni programu, przedstawiciele placówek dyplomatycznych Armenii, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, absolwenci programu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych współpracujących z programem.
Zainicjowany przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w 2000 roku Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, Kaukazu Południowego oraz Azji Centralnej poprzez dwusemestralne studia uzupełniające realizowane w pięciu polskich miastach akademickich. W ramach indywidualnych programów nauki stypendyści studiują m.in. wybrane aspekty ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych czy politycznych. Program obejmuje także spotkanie przygotowawcze oferujące wiedzę o Polsce, zjazdy integracyjno-merytoryczne o tematyce społeczno-obywatelskiej oraz staże w instytucjach państwowych i prywatnych. Po zakończeniu pobytu stypendyści uczestniczą w inicjatywach sprzyjających utrzymywaniu kontaktów między sobą oraz z Polską; m.in. biorą udział w zjazdach absolwentów, konferencjach, otrzymują biuletyn programu. W latach 2000-2015 (łącznie z rocznikiem 2014/15) Program Kirklanda ukończyło 654 stypendystów, najwięcej z nich pochodziło z Ukrainy, Białorusi, Gruzji i Rosji. W latach 2001-2013 realizatorem programu była Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta. Od 2013 roku programem administruje Fundacja Edukacja dla Demokracji.
strona programu: www.kirkland.edu.pl