W dniach 22-25 czerwca, w pięciu miastach Polski, odbyły się uroczystości zakończenia roku akademickiego stypendystów dwudziestej edycji Programu im. Lane’a Kirklanda.
Tradycyjnie wspólne wręczenie dyplomów wszystkim uczestnikom jest organizowane na Uniwersytecie Warszawskim, jednak w tym roku ze względu na sytuację pandemiczną odbyło się pięć mniejszych spotkań we wszystkich miastach afiliacji stypendystów: w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. W spotkaniach udział wzięli opiekunowie naukowi stypendystów, koordynatorzy i animatorzy regionalni Programu Kirklanda.
Dyplomy z rąk przedstawicielek Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Liderzy Przemian odebrało 43 stypendystów, w tym dwadzieścioro z wyróżnieniem. Niektórzy ze stypendystów zostali również dodatkowo wyróżnieni ze względu na postępy w nauce języka polskiego, jak i aktywność społeczną, „To był wyjątkowo trudny czas. Przez kilka miesięcy dzielnie znosiliście izolację, pracę zdalną i spotkania w formule online. Cieszymy się, że udało się wszystkim Wam ukończyć stypendium i zyskać ciekawe doświadczenia, nowe przyjaźnie a także energię do dalszej pracy. Niech to stypendium będzie dla Was impulsem do kolejnych sukcesów” – życzyła stypendystom Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowa PAFW, podczas zakończenia roku w Krakowie.
Tegoroczną grupę stypendystów stanowili obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji, Armenii, Azerbejdżanu, Gruzji, Mołdawii, Kazachstanu, Kirgistanu, a także uczestniczący po raz pierwszy w Programie Kirklanda przedstawiciele Uzbekistanu i Tadżykistanu. Najliczniejszą grupę stanowili analitycy, pracownicy naukowi, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz urzędnicy. Tegoroczni stypendyści dołączyli do grona 832 absolwentów programu. W obecnej edycji brało również udział 5 stypendystów w ramach „Kirkland Research”, którzy odbywali staże naukowe w Polsce w pierwszym semestrze akademickim 2019/20.
Rozpoczęty 20 lat temu Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji oraz integracji europejskiej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, a także Kaukazu Południowego i Azji Środkowej poprzez roczne studia uzupełniające na polskich uczelniach. Od roku 2016 pogram oferuje również jednosemestralne studia dla naukowców w ramach „Kirkland Research”. Obecnie program jest adresowany do obywateli Ukrainy, Rosji, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. W ramach indywidualnych trybów nauczania stypendyści Kirklanda studiują wybrane aspekty ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych.
Inicjatorem i fundatorem programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizatorem Fundacja Liderzy Przemian.