28 października 2019 r. w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”. Nagroda przyznawana jest nauczycielom aktywnym w swoich szkołach i społecznościach, którzy uczą i wychowują w duchu tolerancji, równości, solidarności społecznej i poszanowania dla innych oraz inspirują młodzież do działań zgodnych z tymi zasadami.
Tegoroczną laureatką została Dorota Żuber, która pracuje w bytomskiej dzielnicy Bobrek. gdzie mieszka liczna społeczność romska. Laureatka integruje dzieci romskie i nieromskie w świetlicy wielokulturowej. Przez dwadzieścia lat była dyrektorką w Szkole Podstawowej nr 16 w. W 2013 roku na zniszczonym poddaszu szkoły z jej inicjatywy powstało Świetlica Amaro Strychos (czyli w języku romani Nasz Strych). To miejsce, w którym dzieci i dorośli mogą poznawać kulturę, świat i siebie nawzajem, burzyć stereotypy i budować mosty porozumienia. W zajęciach stale uczestniczy około 45-50 dzieci (w tym 25 dzieci romskich), które rozwijają swoje pasje, grają w futbol, ćwiczą taniec tradycyjny i współczesny uczą się robotyki, korzystają też z doradztwa zawodowego.
Kapituła Nagrody wyróżniła ponadto 10 nauczycieli z całej Polski: Tomasza Balcerka, nauczyciela zajęć tanecznych w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim, Hannę Jastrzębską-Gzellę, nauczycielkę muzyki i rewalidacji przez teatr i dramę w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 6 w Łodzi, Krystynę Kolwas, nauczycielkę języka polskiego w Niepublicznej Szkole Podstawowej „Latawiec” w Sopocie, Milenę Kościelniak, wychowawczynię świetlicy w Zespole Szkół nr 2 im. Ks. Jana Długosza w Kłobucku, Agnieszkę Mysakowską, nauczycielkę historii w II Liceum Ogólnokształcącym im. Janusza Korczaka w Wieluniu, Magdalenę Rodzinkę, nauczycielkę biologii i przyrody w Szkole Podstawowej nr 58 im. Tadeusza Gajcego w Warszawie, Annę Skiendziel, nauczycielkę historii w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących nr 2 w Katowicach, Przemysława Staronia, nauczyciela etyki, filozofii i wiedzy o kulturze w II LO im. Bolesława Chrobrego w Sopocie, Katarzynę Włodkowską, nauczycielkę języka polskiego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Pile i Kazimierza Wrotkowskiego, nauczyciela praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Budowlanych w Bydgoszczy.
Nagroda im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” przyznawana jest od 2006 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i Stowarzyszenie „Dzieci Holocaustu” w Polsce. Ideą Nagrody jest uczczenie Patronki – Ireny Sendlerowej, Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, bohaterskiej działaczki „Żegoty”, która podczas II wojny światowej uratowała życie dwóch i pół tysiąca żydowskich dzieci – oraz propagowanie wartości i postaw, którym była wierna. Pierwsi laureaci zostali nominowani osobiście przez Irenę Sendlerową.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Rzecznik Praw Obywatelskich. Partnerem inicjatywy jest program „Szkoła Ucząca Się” (SUS). Partnerem medialnym programu jest miesięcznik “Dyrektor Szkoły”.