Jak skutecznie pracować z uczniami o specjalnych potrzebach edukacyjnych? Jak wspierać komunikację i łagodzić konflikty? To przykłady tematów pięćdziesięciu warsztatów tegorocznego spotkania English Teaching Market (ETM), w którym wzięło udział ponad 300 nauczycielek i nauczycieli języka angielskiego z wiejskich szkół z całej Polski.
Jubileuszowy English Teaching Market odbył się pod koniec czerwca 2024 w Starych Jabłonkach
Tematyka zajęć – jak zwykle bardzo szeroka. Niezmiennym powodzeniem od lat cieszą się zajęcia z metodyki nauczania, wykorzystania technologii w nauczaniu języka angielskiego, czy warsztaty dostarczające gotowych pomysłów na wyjątkowe i ciekawe zajęcia językowe.
„Już od początku maja nie mogę się doczekać początku wakacji i wyjazdu do Starych Jabłonek” – relacjonuje Agnieszka, nauczycielka języka angielskiego z małopolski, po raz trzeci uczestnicząca w konferencji English Teaching Market. „ETM to nie tylko ciekawe i inspirujące warsztaty, ale przede wszystkim czas, kiedy mogę spotkać nauczycieli takich jak ja – pracujących w małych wiejskich szkołach. Te spotkania, rozmowy, wspólne spędzanie czasu i wymiana doświadczeń dają mi równie wiele jak udział w szkoleniach” – wyjaśnia.
Wykład inauguracyjny wygłosił Marek Kamiński, znany podróżnik, filozof, zdobywca nagrody Guinessa, który z pasją opowiedział o roli odporności w przekraczaniu granic i zdobywaniu tego, co jeszcze nigdy nie zostało zdobyte.
Wśród wykładów, które wywarły na uczestnikach szczególnie silne wrażenie, znalazły się te prowadzone przez Paula Jenkinsa (The Psychology of Positivity), Jen MacArthur – reprezentującej Ambasadę USA (Reading Pictures: Treating Images as Text to Promote Critical Thinking) i Toni Bourgea (Team Work).
W gronie wykładowców i trenerów tegorocznej edycji konferencji nie zabrakło doświadczonych prowadzących, jak: Tamara Ryzner, Sylwia Międzybrodzka, Grzegorz Michałek, czy Magłorzata Porębska.
Ofertę warsztatowo-szkoleniową konferencji wzbogaciły liczne i chętnie odwiedzane przez uczestników stoiska wydawców i dystrybutorów materiałów wspomagających nauczanie języka angielskiego – książek, periodyków, gier, czy pomocy dydaktycznych. Równie dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska organizacji pozarządowych, programów stypendialnych oraz grantowych, do korzystania z których zachęcali ich przedstawiciele.
Od 20 lat ogólnopolskie spotkania edukacyjne – „English Teaching Market” – dla nauczycieli języka angielskiego z małych miejscowości oraz przedstawicieli zainteresowanych instytucji, organizacji, szkół i wydawnictw, służą rozwojowi sieci współpracy. Dotychczas wzięło w nich udział łącznie ponad 9 tysięcy osób. Są one ważnym elementem programu PAFW „English Teaching” realizowanego przez Nidzicką Fundację Rozwoju „NIDA”.