Podnoszenie kompetencji z zakresu metodyki nauczania języka angielskiego oraz integracja i współpraca nauczycieli z obszarów wiejskich i małych miejscowości to główne cele spotkań edukacyjnych „English Teaching Market”, organizowanych od szesnastu lat w ramach programu „English Teaching”.
W odbywającej się w dniach 25-27 czerwca br. w Starych Jabłonkach k. Ostródy XVI konferencji „English Teaching Market” wzięło udział prawie pięciuset nauczycieli języka angielskiego z terenów wiejskich i małych miast.
Spotkanie otworzyli Agnieszka Mazur, Kierownik Programowy PAFW, oraz Krzysztof Margol, Prezes Nidzickiej Fundacji Rozwoju „NIDA”, która jest realizatorem programu „English Teaching”. W części inauguracyjnej miała miejsce prezentacja pt. „The Profile of Empowering Teachers” przedstawiona przez Annę Grabowską i Marię Bogucką a także wykład nt. trudności rozwojowych małych dzieci zaprezentowany przez Bożenę Janiszewską.
Podczas trzech dni warsztatów i wykładów uczestnicy mogli dowiedzieć się, między innymi, jak zmotywować uczniów, jak pracować z uczniami z dysfunkcjami oraz w jaki sposób wpleść elementy improwizacji, teatru i zabawy w codzienną lekcję. Była również możliwość zapoznania się z projektami realizowanymi przez nauczycieli w ramach programu „ET”, a także z dotychczasową działalnością Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Anglistów „English Teaching” (skupiającego nauczycieli angielskiego z małych miejscowości). Podczas targów edukacyjnych można było zapoznać się z ofertą edukacyjną wydawnictw anglojęzycznych oraz organizacji pozarządowych i programów pomocowych, w ramach których szkoły mogą ubiegać się o dodatkowe środki na inicjatywy edukacyjne.
We wszystkich dotychczasowych ogólnopolskich spotkaniach nauczycieli języka angielskiego „English Teaching Market” udział wzięło ponad 8 tys. osób. Wydarzenie jest organizowane przez Nidzicką Fundację Rozwoju „NIDA” w ramach programu „English Teaching” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Program „English Teaching” uruchomiony został w 2000 roku. Głównym celem przedsięwzięcia jest wspieranie działań na rzecz poprawy poziomu nauczania i uczenia się języka angielskiego w małych miastach i na wsiach, a także jego promocja wśród uczniów, ich rodziców oraz całych społeczności lokalnych. Jednocześnie program przyczynia się do rozwoju zawodowego nauczycieli języka angielskiego pracujących w małych miejscowościach. Na ofertę programu składają się m.in. szkolenia metodyczne, możliwość uczestniczenia w konkursie małych grantów oraz szkolenia i doradztwo indywidualne.