Czternasta edycja Festiwalu Sektor 3.0, który odbył się w Kampusie Innowacji CIC Warsaw, przyciągnęła rekordową liczbę ponad tysiąca uczestników. Wydarzenie, które odbyło się pod hasłem "Work Smarter", skupiło się na kształtowaniu nawyków, które pomogą w efektywnej pracy, a także na wykorzystaniu sztucznej inteligencji.
" frameborder="0" allowfullscreen>
60 zaproszonych ekspertów i ekspertek zastanawiało się, jak dziś wygląda nasza praca w kontekście rewolucji związanej ze sztuczną inteligencją. Zaproszeni goście analizowali, jak kształtować nowe i inteligentne nawyki, które mogą wesprzeć nas w efektywnej współpracy z technologiami. Wiele wątków obracało się wokół gorącego tematu ostatnich miesięcy, czyli sztucznej inteligencji i tego, jak wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji do skutecznego zarządzania, komunikacji czy automatyzacji w pracy indywidualnej i zespołowej.
„To my nadajemy kierunek technologii. To od nas zależy, jak będziemy używać sztucznej inteligencji. Możemy jej używać kreatywnie i w dobrych celach. Można też tworzyć szum informacyjny” – twierdzi prof. Aleksandra Przegalińska z Akademii Leona Koźminskiego.
Podczas wydarzenia nie zabrakło również wątków formalnoprawnych oraz głosów o tym, jak minimalizować społeczne i środowiskowe koszty wprowadzania nowych technologii. Filip Konopczyński z Ministerstwa Cyfryzacji podczas panelu otwierającego wydarzenie stwierdził, że „Potrzebujemy nowej umowy społecznej. Co możemy zrobić jako państwa, jako ludzie, jako społeczności, żeby zachować te wartości, które są dla nas ważne?”.
Uczestnicy Festiwalu również sami zaangażowali się w dyskusję, żywo komentując wystąpienia prelegentów i dzieląc się swoimi spostrzeżeniami. Dyskutowano nad znaczeniem pracy hybrydowej, która pozwala na zachowanie równowagi między efektywnością a zdrowiem psychicznym. Przypominano też o znaczeniu czynnika ludzkiego w dobie technologii – relacje pozostają kluczowe, a technologie powinny je wspierać, a nie zastępować.
Podczas panelu z udziałem Joanny Sosnowskiej (Techstorie) i Bartosza Borowca (Deloitte Digital) poruszono kwestie o inkluzywnych technologiach. Zastanawiano się, jak tworzyć i wprowadzać do zespołu narzędzia, które będą dostępne dla każdej osoby, niezależnie od jej zaawansowania, płci, wieku czy języka.
Warto wspomnieć o Nagrodzie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Sektor 3.0 2024, która została przyznana Centrum Edukacji Obywatelskiej. Jak mówi Radosław Jasiński, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz przewodniczący Kapituły Nagrody, „Od 30 lat Centrum Edukacji Obywatelskiej działa z sukcesem na rzecz podniesienia jakości polskiej edukacji. Ważnym elementem tego sukcesu jest wykorzystanie nowoczesnych technologii. Umożliwia to skalowanie działań, z których korzysta corocznie około 40 tysięcy nauczycieli i niemal 10 tysięcy szkół w całej Polsce”. Nagroda to wsparcie finansowe w wysokości 40 tysięcy zł na działalność statutową oraz działania promocyjne na skalę ogólnopolską.
Podczas Festiwalu Sektor 3.0 zaprezentowano rekomendacje dot. wykorzystania sztucznej inteligencji w sektorze społecznym. Materiał przygotowany został na bazie doświadczeń z pilotażowego projektu realizowanego przez Sektor 3.0 razem z DELab UW, CampusAI i Google. Wnioski, doświadczenia i dobre praktyki zebrane zostały w formie krótkiej publikacji dostępnej bezpłatnie do pobrania tutaj.
Wydarzenie poprowadził Łukasz Grass.
Festiwal realizowany jest w ramach programu Sektor 3.0 Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a jego organizatorem jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Organizatorzy: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności
Patronat Honorowy: Minister Cyfryzacji, Prezydent m.st. Warszawy, Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet SWPS
Partnerzy Technologiczni: Microsoft, Orange, Google
Partnerzy Wspierający: Campus AI, DELAB UW, Kampus Innowacji CIC Warsaw, Kongres Obywatelski, My Digital Life, No Fluff Jobs, Venture Cafe Warsaw Foundation
Patronat Medialny: ngo.pl, Spider’s Web, The Re:view