Iryna Wereszczuk, Wicepremier Ukrainy i Minister ds. Terytoriów Czasowo Okupowanych, przekazała Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Fundacji Liderzy Przemian podziękowania za dotychczasową pomoc dla Ukrainy i uchodźcom w Polsce.
Wicepremier Iryna Wereszczuk należy do grona 541 ukraińskich absolwentów Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda – przedsięwzięcia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego w ostatnich kilku latach przez Fundację Liderzy Przemian.
Podziękowania Wicepremier Ukrainy były odpowiedzią na list z wyrazami wsparcia wystosowany przez Agatę Wierzbowską-Miazgę, Prezes Fundacji Liderzy Przemian i Jerzego Koźmińskiego, Prezesa Polsko-Amerykańskiej Wolności:
„Z ogromnym napięciem i najgłębszym podziwem śledzimy zmagania Ukrainek i Ukraińców z rosyjskim agresorem. Mamy nadzieję na szybkie zakończenie wojny, a tymczasem czynimy wszystko co w naszej mocy, aby wesprzeć organizacyjnie i finansowo ukraińskich stypendystów i absolwentów Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda oraz uczestników Programu Study Tours to Poland, którzy podejmują niezwykłe wysiłki, zarówno w samej Ukrainie jak i na terytorium Polski, by pomóc zagrożonej agresją ludności cywilnej, a także osobom docierającym do nas jako uchodźcy wojenni.
W odpowiedzi na dramatyczną sytuację w Ukrainie, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności bezzwłocznie przeformułowała działania i budżety zarówno swoich programów krajowych, jak i tych realizowanych za granicą, do dziś przeznaczając na nowe zadania ponad 3 miliony złotych.”
W dalszej części listu jego autorzy przedstawiają konkretne inicjatywy jakie PAFW i FLP podjęły od pierwszego dnia wojny, zapowiadając przekształcenie jednej z nich, „Wspieramy Ukrainę”, w nowy program z budżetem 4 milionów złotych. List kończą następującymi słowami:
„Widzimy jak ogromne są potrzeby zarówno w samej Ukrainie, jak i pośród uchodźców wojennych w Polsce; staramy się odpowiadać na nie najlepiej jak potrafimy.
Jeżeli w ramach naszych fundacyjnych programów oraz finansowych możliwości, niezwykle ograniczonych wobec skali obecnych wyzwań, moglibyśmy w czymkolwiek być pomocni, bardzo prosimy o sygnał, postaramy się niezwłocznie zareagować.
Życzymy Pani ogromnie dużo sił, dzielimy się naszymi najcieplejszymi myślami, wyrażamy niezachwianą solidarność z bohatersko walczącą Ukrainą, wierzymy w Jej rychłe zwycięstwo!”
Wiecepremier Iryna Wereszczuk wyraziła uznanie za wieloletnią działalność PAFW na rzecz przemian i rozwoju krajów Europy Wschodniej, w tym Ukrainy: „Dziękujemy za nowe programy pomocy dla Ukrainy, za pomoc uchodźcom. Dzisiaj jest dla nas bardzo ważne, aby rodziny naszych wojskowych, nasze kobiety i dzieci były bezpieczne.”
Realizowany od 2000 roku Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda służy przekazywaniu polskich doświadczeń w zakresie transformacji oraz integracji europejskiej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, a także Kaukazu Południowego i Azji Środkowej poprzez dwusemestralne studia uzupełniające na polskich uczelniach.
Iryna Wereszczuk, była burmistrz Rawy Ruskiej i aktywistka społeczna, zaangażowana w ukraińską Rewolucję Godności 2014 roku, przebywała w Polsce w ramach stypendium Kirklanda w roku akademickim 2015/16. Podczas swojego pobytu w Warszawie realizowała projekt „Opinia społeczna jako podstawa reform podziału administracyjnego: polskie rozwiązania dla Ukrainy” w Krajowej Szkole Administracji Publicznej. Po powrocie do Ukrainy objęła kierownictwo w think-tanku zajmującym się stosunkami międzynarodowymi w regionie bałtycko-czarnomorskim, a następnie rozpoczęła działalność polityczną. W 2020 była kandydatką na mera ukraińskiej stolicy z ramienia partii Sługa Ludu. W latach 2019-2021 zasiadała w Radzie Najwyższej Ukrainy; do parlamentu weszła jako przedstawicielka prezydenckiego ugrupowania Sługa Ludu. W listopadzie 2021 objęła stanowisko wicepremiera i ministra do spraw terytoriów czasowo okupowanych w rządzie Denysa Szmyhala.
Zdjęcia: www.president.gov.ua/en, archiwum Programu Kirklanda