W dniach 1-7 lipca 2024 r., odbyła się dwunasta edycja Warszawskiej Letniej Akademii Euro-Atlantyckiej (WEASA). Tegorocznym motywem przewodnim spotkania były relacje euroatlantyckie i integracja w czasach kryzysu.
WEASA to cykliczna oferta wykładów, warsztatów i spotkań z ekspertami skierowana do osób z krajów Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich (od 2017 roku). Do udziału w Akademii zapraszani są m.in. analitycy, doradcy polityczni i rządowi, pracownicy think-tanków i NGOs, urzędnicy służby cywilnej oraz dziennikarze. Od 2017 r. jednym z głównych tematów WEASA są zagadnienia związane z rozwojem nowych technologii i ich wpływu na życie człowieka, społeczeństwa i politykę. Od 2022 r., ze względu na rozpoczęcia pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, Akademia w większym stopniu porusza tematy związane z bezpieczeństwem i geopolityką.
W tegorocznej WEASA udział wzięło 36 uczestników wybranych spośród 360 zgłoszeń ze wszystkich krajów, do których skierowana jest Akademia, w tym czwórka facylitatorów, wybranych spośród grona absolwentów Akademii.
Gościem specjalnym WEASA był Petras Auštrevičius, eurodeputowany z ramienia grupy politycznej Renew Europe („Odnówmy Europę”), który wygłosił wykład otwierający pt.: „How to revitalize Euro-Atlantic integration in difficult times?”.
Uczestnicy Akademii dyskutowali m.in. o stanie integracji i relacji swoich krajów z Unią Europejską, wojnie w Ukrainie i jej wpływie na bezpieczeństwo regionu, zmianach zachodzących w NATO pod wpływem pojawiających się wyzwań. Szczególnym wątkiem tegorocznej Akademii były rozmowy wokół doświadczenia Polski w drodze do członkostwa w NATO i w UE.
Uczestnicy WEASA przygotowali także prezentacje podsumowujące bieżącą sytuację polityczną i społeczną w swoich państwach, a także wzięli udział w debacie oksfordzkiej, której teza brzmiała: „The next bing bang of EU enlargement should take place in 2030”.
Uzupełnieniem programu były interaktywne warsztaty z obszarów przeciwdziałania dezinformacji i osobistego bezpieczeństwa cyfrowego.
WEASA jest wspólną inicjatywą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz The German Marshall Fund of the United States. W dwunastu edycjach WEASA (2013-2024), wzięło udział 522 uczestników z krajów Partnerstwa Wschodniego (oraz od 2017 roku z Bałkanów Zachodnich), w tym: 51 osób z Armenii, 38 z Azerbejdżanu, 47 z Białorusi, 92 z Gruzji, 45 z Mołdawii, 144 z Ukrainy.