W dniach 6-13 lipca 2025 r., po raz trzynasty odbyła się Warszawska Letnia Akademia Euro-Atlantycka (WEASA). WEASA to cykliczna oferta wykładów, warsztatów i spotkań z ekspertami skierowana do osób z krajów Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej.
Do udziału w Akademii zapraszani są m.in. analitycy, doradcy polityczni i rządowi, pracownicy think-tanków i NGOs, urzędnicy służby cywilnej, akademicy oraz dziennikarze.
Od 2017 r. jednym z wiodących tematów WEASA są zagadnienia związane z rozwojem nowych technologii i ich wpływu na życie człowieka, społeczeństwa i politykę. Od 2022 r., ze względu na rozpoczęcia pełnoskalowej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, Akademia w większym stopniu porusza tematy związane z bezpieczeństwem i geopolityką.
W tegorocznej WEASA wzięło udział 29 uczestników wybranych spośród 200 zgłoszeń z krajów Partnerstwa Wschodniego UE: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy, w tym dwoje facylitatorów, wybranych spośród grona absolwentów Akademii.
Uczestnicy Akademii dyskutowali m.in. o roli NATO w związku z wyzwaniami dotyczącymi dezinformacji i tzw. ataków hybrydowych, o stanie integracji i relacji swoich krajów z Unią Europejską, a także idei Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej.
Uzupełnieniem spotkania był także prezentacje uczestników podsumowujące bieżącą sytuację polityczną i społeczną w swoich państwach, debata oksfordzka, której teza brzmiała: „This House believes that foreign interference, not internal weakness, is the main cause of democratic backsliding in the Eastern Partnership” oraz interaktywne warsztaty z obszarów przeciwdziałania dezinformacji i osobistego bezpieczeństwa cyfrowego.
WEASA jest wspólną inicjatywą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz The German Marshall Fund of the United States. W trzynastu edycjach WEASA (2013-2025), wzięło udział 551 uczestników z krajów Partnerstwa Wschodniego oraz Bałkanów Zachodnich, w tym: 57 osób z Armenii, 39 z Azerbejdżanu, 50 z Białorusi, 101 z Gruzji, 48 z Mołdawii, 151 z Ukrainy.