W dniach 13-15 lutego 2019 r. uczestnicy XIX edycji Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda spotkali się w Warszawie, by poznać dyplomatów zajmujących się polityką wschodnią oraz historię polskiej transformacji.
Inauguracja zjazdu odbyła się w siedzibie Przedstawicielstwa w Polsce Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, gdzie stypendystów przywitały Renata Koźlicka-Glińska i Agnieszka Mazur z PAFW wraz z Agatą Wierzbowską-Miazgą i Urszulą Sobiecką z Fundacji Liderzy Przemian. Podczas tego spotkania stypendyści zapoznali się z blisko dwudziestoletnią historią Programu Kirklanda oraz z innymi przedsięwzięciami PAFW o charakterze międzynarodowym, m.in. z programami „Przemiany w Regionie” (RITA) oraz ”Study Tours to Poland” (STP).
Kirklandyści mieli także okazję wysłuchać wykładu Ambasadora Jana Rossa, profesora Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, który przybliżył historię, sukcesy i trudności polskiej transformacji ustrojowej, spotkać się z Ambasador Katarzyną Pełczyńską-Nałęcz oraz przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych: Tomaszem Orłowskim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Wschodniego oraz Markiem Kuberskim, Zastępcą Dyrektora Departamentu Współpracy Rozwojowej.
Ukraińscy stypendyści udali się do Ambasady Ukrainy, gdzie spotkali się z Andrijem Deszczycą, Ambasadorem Ukrainy w Polsce.
Tradycją każdego zjazdu jest wymiana doświadczeń z absolwentem Programu Kirklanda. W Warszawie stypendyści wysłuchali Romana Kifliuka, urzędnika ukraińskiej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który z perspektywy 15 lat po ukończeniu stypendium, opowiedział o projektach, które zainicjował dzięki pobytowi w Polsce.
Kirklandyści zwiedzili również Muzeum Narodowe w Warszawie oraz obejrzeli musical „Piloci” w Teatrze Muzycznym Roma.
Program, rozpoczęty w 2000 roku, ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej oraz integracji europejskiej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, a także Zakaukazia i Azji Centralnej poprzez dwusemestralne studia uzupełniające na polskich uczelniach. Aktualnie program jest adresowany do kandydatów z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.
Rokrocznie w programie uczestniczy około 45 stypendystów. W latach 2000-2018 program ukończyło 789 osób z 11 krajów.