Przez dwa tygodnie, od 15-27 lipca, w Kolegium Europejskim w Natolinie, w Warszawie, odbywała się pierwsza edycja Warszawskiej Letniej Akademii Euro-Atlantyckiej (Warsaw Euro-Atlantic Summer Academy-WEASA).
W ramach przedsięwzięcia 44 młodych analityków, ekspertów i doradców w zakresie problematyki międzynarodowej oraz transformacji z krajów Partnerstwa Wschodniego, tj. Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy uczestniczyło w cyklu zajęć prowadzonych przez wykładowców z Polski i zagranicy. WEASA ma na celu podniesienie wiedzy i podzielenie się doświadczeniami w zakresie integracji europejskiej, transformacji systemowej oraz stosunków transatlantyckich z ekspertami i analitykami ze Wschodu oraz stworzenie sieci wzajemnych kontaktów.
15 lipca odbyła się uroczysta inauguracja Akademii z udziałem przedstawicieli instytucji współorganizujących ją – Ewy Ośnieckiej-Tameckiej, Prorektor Kolegium Europejskiego, Jerzego Koźmińskiego, Prezesa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Michała Baranowskiego, Dyrektora Biura German Marshall Fund w Warszawie. Witając zebranych gości podkreślali, że Warsaw Euro-Atlantic Summer Academy – WEASA to pierwsze i wyjątkowe, wspólne przedsięwzięcie trzech organizacji, które odegrały i nadal pełnią ważną rolę w obszarach objętych tematyką WEASA. W tym kontekście Jerzy Koźmiński przywołał podwójną misję Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: umacnianie efektów polskiej transformacji oraz dzielenie się doświadczeniami Polski z innymi krajami postkomunistycznymi – jako podstawę zaangażowania się Fundacji w tę nową inicjatywę.
W inauguracji udział wziął Minister Jacek Michałowski, Szef Kancelarii Prezydenta RP, który przekazując uczestnikom szkoły letniej pozdrowienia od Prezydenta Bronisława Komorowskiego, podkreślał, że Prezydent przywiązuje dużą wagę do współpracy w Regionie oraz angażuje się we wspieranie państw Partnerstwa Wschodniego w procesie ich integracji ze Unią Europejską. Przypomniał także o zbliżającej się w nadchodzącym roku 25 rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej i zachęcał do wspólnego świętowania.
Gościem specjalnym wydarzenia był Profesor Günter Verheugen, były wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i Komisarz Unii, a obecnie m.in. honorowy wykładowca na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie, który wygłosił wykład „Transformacja systemowa a integracja europejska”. „Europa doświadcza pokoju i dobrobytu, których wcześniej nie było” – wskazywał, przypominając równocześnie proces integracji europejskiej oraz drogę i wyzwania, jakim musiały sprostać kolejne państwa, w tym Polska, aby stać się częścią wspólnoty. „Idea zjednoczonej Europy nie jest własnością kilku państw, ale należy do wszystkich krajów europejskich, powinniśmy iść w kierunku współpracy z krajami spoza Unii” – dodał, akcentując, że pozwoliłoby to na bardziej efektywną walkę z problemami globalnymi.
Do kwestii włączania kolejnych państw w orbitę zacieśniania stosunków z Unią Europejską odniósł się były Minister ds. Integracji Europejskiej Jacek Saryusz-Wolski, poseł Parlamentu Europejskiego oraz wice-przewodniczący EURONEST (Zgromadzenia Parlamentarnego Partnerstwa Wschodniego) w przemówieniu „Unia Europejska oraz Partnerstwo Wschodnie przed Szczytem w Wilnie”. „Pieniądze nie są celem, są środkiem. Celem są długofalowe pozytywne zmiany w Partnerstwie Wschodnim” – mówił odnosząc się do pomocy finansowej, jaką Unia Europejska oferuje członkom Partnerstwa. Przedstawił też wstępne stanowisko dotyczące projektowanych umów stowarzyszeniowych w kontekście listopadowego szczytu UE w Wilnie.
W kolejnych dniach uczestnicy WEASA mogli skorzystać z bogatej oferty ponad 40 wykładów i seminariów dotyczących m.in. modeli transformacji w Europie Środkowej, postsocjalistycznych przemian w Polsce, roli samorządu i społeczeństwa obywatelskiego w demokratycznym kraju, kryzysu w sferze Euro i związanych z tym wyzwań, energetycznej polityki bezpieczeństwa, geopolityki państw regionu, przyszłości NATO oraz globalizacji i wyłaniających się światowych mocarstw, a także kwestii praktycznych, np. pozyskiwania funduszy europejskich na badania think-tanków.
Wśród ekspertów i naukowców prowadzących zajęcia znaleźli się m.in. Profesor Leszek Balcerowicz, Profesor Jean-Pierre Cassarino z Europejskiego Instytutu Uniwersyteckiego, Dr Clifford Gaddy, reprezentujący The Brookings Institution, oraz Gerhard Stahl, Sekretarz Generalny Komitetu Regionów UE.
Uczestnicy szkoły letniej wzięli również udział w wizytach studyjnych, m.in. w lokalnym samorządzie w Płońsku, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. Jednym z punktów ich wizyty w Polsce było również spotkanie z Zespołem PAFW w Przedstawicielstwie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, które poświęcone było działalności Fundacji.
Szczególny nacisk położony został na prezentację programów pozostających w orbicie zainteresowań gości – Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda oraz „Przemiany w Regionie” (RITA).
Na zakończenie uczestnicy Akademii otrzymali dyplomy ukończenia WEASA.
Warsaw Euro-Atlantic Summer Academy – WEASA została zorganizowana i sfinansowana przez Kolegium Europejskie, Polsko-Amerykańską Fundację Wolności oraz The German Marshall Fund of the United States.
WEASA jest kolejnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach współpracy z krajami Europy Wschodniej. Poprzez swoją działalność programową Fundacja wspiera demokratyczne i wolnorynkowe przemiany w innych krajach Regionu, dzieląc się polskim doświadczeniem. Przekazywaniu doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej poprzez dwusemestralne studia na polskich uczelniach służy długofalowy Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda. W ramach programu „Przemiany w Regionie – RITA” organizacje pozarządowe oraz instytucje edukacyjne współpracują z partnerami zza wschodniej granicy. Inicjatywa „Study Tours to Poland” umożliwia natomiast liderom z Europy Wschodniej odbywanie wizyt studyjnych w Polsce i zapoznanie się z jej realiami.