W dniach 6-19 lipca, w Kolegium Europejskim w Natolinie w Warszawie, odbyła się druga edycja Warszawskiej Letniej Akademii Euro-Atlantyckiej (Warsaw Euro-Atlantic Summer Academy – WEASA), będącej wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, The German Marshall Fund oraz Fundacji Centrum Europejskie Natolin.
W ramach przedsięwzięcia 43 młodych profesjonalistów z krajów Partnerstwa Wschodniego, tj. Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy uczestniczyło w cyklu zajęć poświęconych integracji europejskiej, transformacji systemowej oraz stosunkom transatlantyckim.
Tematem wiodącym tegorocznej Akademii była „Mobilność jako siła rozwoju krajów Partnerstwa Wschodniego”.
Oferta dwutygodniowych zajęć, prowadzonych w ramach Letniej Akademii w kampusie natolińskim w Warszawie, jest skierowana do ekspertów z krajów Partnerstwa Wschodniego, m.in. analityków, doradców politycznych i rządowych, pracowników organizacji pozarządowych, urzędników służby cywilnej i dziennikarzy. Uczestnicy, wybierani w procesie otwartej rekrutacji, mają możliwość udziału w wykładach, warsztatach i spotkaniach prowadzonych przez wybitnych wykładowców z Polski i zagranicy. Zajęcia w ramach WEASA prowadzili m.in. Prof. Günter Verheugen, prof. Leszek Balcerowicz, Jacek Saryusz-Wolski, dr Clifford Gaddy, prof. Gert Weisskirchen, Gerhart Stahl, dr Paweł Samecki, dr Kai Hebel, prof. Timo Baas, prof. Marek Okólski, prof. Rey Koslowski, prof. Raul Hernandez, Bruke Stokes i inni. Wśród praktyków, z którymi mieli okazję spotkać się i podyskutować uczestnicy tegorocznej edycji byli Janusz Onyszkiewicz, były wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Paweł Kowal, były Sekretarz Stanu w MSZ, Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Jakub Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Strategii Polityki Zagranicznej MSZ.
Program WEASA obejmował także warsztaty z zakresu pracy badawczej i analitycznej, a także wizyty studyjne – w Agencji Frontex (Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Zewnętrznych Granicach Państw Członkowskich) oraz w Ośrodku Studiów Wschodnich. Uczestnicy WEASA spotkali się także z zespołem Przedstawicielstwa w Polsce PAFW.
Podczas uroczystego zakończenia, które odbyło się 18 lipca, uczestnikom zostały wręczone certyfikaty ukończenia WEASA ,a wykład nt. polityki energetycznej Unii Europejskiej wygłosił eurodeputowany Jacek Saryusz-Wolski.
Dla absolwentów WEASA przewidziane są działania uzupełniające, mające na celu wykorzystanie ich kompetencji oraz podtrzymanie sieci kontaktów i współpracy.
Długofalowe cele WEASA, zbieżne z założeniami Partnerstwa Wschodniego, to przede wszystkim: przyśpieszenie stowarzyszenia krajów Partnerstwa z Unią Europejską, pogłębienie ich gospodarczej i obywatelskiej integracji z UE, wspieranie dobrosąsiedzkich relacji, a także wzmocnienie dobrobytu i bezpieczeństwa krajów regionu.