W dniach 12-21 lipca 2021 r. odbyła się 9. edycja Warszawskiej Letniej Akademii Euro-Atlantyckiej (WEASA). Ze względu na pandemię, wykłady oraz warsztaty pod hasłem „Whose technology? Whose interests? Power and influence in the Digital Age” przeprowadzone zostały w formie wykładów i szkoleń online.
Podczas tegorocznej edycji Akademii poruszano kwestie technologii 5G, bezpieczeństwa cyfrowego, dezinformacji, algorytmów cyfrowych, nowoczesnych technologii w służbie dziennikarstwa śledczego czy budowania tzw. democratic resiliance w społeczeństwach.
Wykład otwierający, który był wprowadzeniem do nowoczesnego świata technologii, wygłosił Brian Whitmore, Senior Fellow w Atlantic Council, specjalizujący się w problematyce dezinformacji, a także analizujący sytuację polityczną w Białorusi, Rosji i Ukrainie.
WEASA to letnia oferta zajęć skierowana przede wszystkim do ekspertów z krajów Partnerstwa Wschodniego, takich jak analitycy, doradcy polityczni i rządowi, pracownicy think tanków i NGOs, urzędnicy służby cywilnej, czy dziennikarze. Od 2017 roku w Akademii biorą również udział eksperci z Bałkanów Zachodnich (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Macedonii Północnej, Czarnogóry, Kosowa oraz Serbii). Od pięciu lat tematem wiodącym WEASA są zagadnienia związane z rozwojem nowych technologii i ich wpływem na życie człowieka, społeczeństwa i politykę.
W tegorocznej WEASA wzięło udział 50 osób wybranych spośród ponad 123 zgłoszeń z trzynastu krajów.
WEASA jest wspólną inicjatywą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Kolegium Europejskiego w Natolinie oraz The German Marshall Fund of the United States.
W dziewięciu edycjach WEASA (2013-2021), wzięło udział 416 uczestników z krajów Partnerstwa Wschodniego (oraz od 2017 roku z Bałkanów Zachodnich), w tym: 40 osób z Armenii, 30 z Azerbejdżanu, 35 z Białorusi, 77 z Gruzji, 38 z Mołdawii, 118 z Ukrainy.