Zjazd stypendystów Programu Kirklanda w Warszawie to stałe wydarzenie każdego roku akademickiego uczestników tego programu. Tegoroczne spotkanie odbyło się w dniach 24-26 stycznia.
W Sali Kolumnowej Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego stypendyści jednosemestralnego projektu badawczego Kirkland Research z Ukrainy, Kazachstanu i Uzbekistanu zaprezentowali wyniki badań zrealizowanych w trakcie swojego pobytu w Polsce oraz otrzymali dyplomy ukończenia.
Trzydniowy zjazd był okazją do spotkań z przedstawicielami świata polityki, międzynarodowych organizacji, organizacji pozarządowych i kultury. Stypendyści spotkali się z pracownikami Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE (ODIHR): Rzeczniczką ODIHR Katyą Andrusz oraz Zastępcą Szefa Wydziału Wyborczego ODIHR Ulvim Akhundlu, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych mieli okazję zapoznać się z pracą Departamentu Wschodniego w czasie rozmowy z Anną Kostrzewą-Misztal, Zastępczynią Dyrektora Departamentu.
Polską kulturę oraz kinematografię przybliżył stypendystom Krzysztof Zanussi – uznany polski reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Kirklandyści zwiedzili również Muzeum Historii Warszawy, Bibliotekę Uniwersytetu Warszawskiego oraz obejrzeli spektakl „We will rock you” w Teatrze Muzycznym Roma.
Zagraniczni goście odwiedzili także siedzibę Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, gdzie zapoznali się z działalnością Fundacji oraz, w trakcie spotkań z partnerami PAFW, dowiedzieli się więcej nt. programów „Study Tours to Poland” i „Przemiany w Regionie” (RITA), a także o prowadzonej wspólnie z The German Marshal Fund of the United States i Kolegium Europejskim w Natolinie inicjatywie Warsaw Euro-Atlantic Summer Academy (WEASA), oraz o projekcie „Pytamy o zielone”.
Tegoroczna grupa uczestników Programu Stypendialnego im. Lane’a Kirklanda liczy 35 osób oraz 6 badaczy biorących udział w programie Kirkland Research. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowią obywatele Białorusi (10 osób), Ukrainy (7 osób) i Armenii (7 osób), pozostali stypendyści pochodzą z Kazachstanu (2 osoby), Gruzji (4 osoby), Kirgistanu Uzbekistanu i Tadżykistanu (po 1 osobie). Uczestnicy „Kirkland Research” to sześcioro naukowców z Ukrainy (4 osoby), Kazachstanu (1 osoba) i Uzbekistanu (1 osoba). Najliczniejszą grupę stanowią osoby studiujące zarządzanie, nauki społeczne i prawo.