47 stypendystów z 11 krajów Europy Wschodniej, Południowego Kaukazu i Azji Centralnej studiuje w Polsce w ramach jubileuszowej, dwudziestej edycji Programu Kirklanda. W dniach 29-31 stycznia 2020 r. Kirklandyści spotkali się w Warszawie. Motywem przewodnim spotkania było 30-lecie demokratycznych przemian w Polsce.
Spotkanie inaugurujące odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim – zjazd otworzyli Agata Wierzbowska-Miazga, Prezes Fundacji Liderzy Przemian oraz Marek Gołkowski reprezentujący Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Kirklandyści mieli także możliwość wysłuchać wykładu ambasadora prof. Wiktora Rossa poświęconego problemom transformacji politycznej w Polsce.
Drugiego dnia uczestnicy goście z zagranicy odwiedzili Ministerstwo Spraw Zagranicznych, gdzie spotkali się z Janem Hofmoklem, Dyrektorem Departamentu Wschodniego MSZ. Spotkanie było okazją do zapoznania się z zagadnieniami polityki wschodniej Polski, zwłaszcza w zakresie stosunków z państwami reprezentowanymi przez stypendystów tegorocznej edycji Programu Stypendialnego Kirklanda.
Tradycją każdego zjazdu jest wizyta w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowy PAFW przybliżyła Kirklandystom historię Fundacji, która obchodzi w tym roku dwudziestolecie działalności programowej. Stypendyści zapoznali się z innymi przedsięwzięciami PAFW o charakterze międzynarodowym: „Przemiany w Regionie” (RITA) oraz ”Study Tours to Poland” (STP).
Stypendyści Programu Kirklanda wzięli również udział w eksperckim spotkaniu dotyczącym niezwykle ważnego zagadnienia – praw autorskich i własności intelektualnej w kontekście regulacji polskich i europejskich. Wizyta w Warszawie była także okazją do spotkania z Ambasadorem Ukrainy w Polsce Andrijem Deszczycą.
Warszawski zjazd był ostatnim spotkaniem integracyjnym, w którym wzięli udział obecni uczestnicy Kirkland Research. 28 stycznia pięciu stażystów z Ukrainy zakończyło swój pobyt naukowy w Polsce, biorąc udział w uroczystym wręczeniu dyplomów w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie uroczystości zaprezentowali wyniki projektów badawczych, które prowadzili w trakcie stażu pod opieką opiekunów naukowych: „Doświadczenie funkcjonowania Polskiej Służby Celnej i możliwości jego implementacji w procesie reformowania systemu celnego Ukrainy w warunkach akcesji do Unii Europejskiej”, „Mentalność Ukraińska a Polska: cechy wspólne i różniące”, „Edukacja kulturalna studentów z niepełnosprawnością na przykładzie wybranych uczelni poznańskich”, „Innowacyjność gospodarki : międzynarodowa ocena i czynniki wpływu na rozwój krajów”, „Innowacyjność i jej uwarunkowania w gospodarce posttransformacyjnej, na przykładzie Ukrainy i Polski”. Kirkland Research to dodatkowa ścieżka Programu Kirklanda, która powstała w 2016 roku. Oferuje czteromiesięczne staże badawcze na polskich uniwersytetach dla naukowców i akademików, którzy posiadają ugruntowaną pozycję naukową. Od początku trwania programu Kirkland Research ukończyło 14 osób.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda, obchodzący w tym roku swoje dwudziestolecie, służy dzieleniu się polskimi doświadczeniami w zakresie transformacji ustrojowej oraz integracji europejskiej z przedstawicielami krajów Europy Wschodniej, a także Zakaukazia i Azji Centralnej poprzez dwusemestralne studia uzupełniające na polskich uczelniach. Aktualnie program jest adresowany do kandydatów z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu. Rokrocznie uczestniczy w nim około 45 stypendystów. W latach 2000-2019 program ukończyło 832 osób z 11 krajów.