Otwarto nabór do 8 edycji Warszawskiej Letniej Akademii Euro-Atlantycką (WEASA), która odbędzie się w dniach 6-15 lipca 2020 r. Jej tematem wiodącym będzie rozwój nowych technologii i ich wpływ na życie człowieka, społeczeństwa i politykę.
WEASA to letnia oferta dwutygodniowych zajęć skierowana do ekspertów z krajów Partnerstwa Wschodniego i zachodnich Bałkanów, takich jak analitycy, doradcy polityczni i rządowi, pracownicy think tanków i NGOs, urzędnicy służby cywilnej oraz dziennikarze.
Od 3 lat tematem wiodącym WEASA są zagadnienia związane z rozwojem nowych technologii i ich wpływu na życie człowieka, społeczeństwa i politykę.
Tegoroczna edycja Akademii koncentrować się będzie przede wszystkim na:
- zagadnieniach związanych z kształtowaniem opinii publicznej w Internecie, w tym postaw radykalnych, przez algorytmy;
- zagrożeniach wpływających na wybory (election security);
- sposobach walki z dezinformacją;
- cyberbezpieczeństwie (digital security)
- kryminalistyce cyfrowej (digital forensics);
WEASA to nie tylko wykłady, uczestniczy będą mogli także wziąć udział w praktycznych warsztatach z ekspertami z całego świata oraz w nieformalnych dyskusjach służących wymianie doświadczeń.
Akademia skierowana jest do ekspertów z krajów Partnerstwa Wschodniego (Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy) oraz zachodnich Bałkanów (Albanii, Bośni i Hercegowiny, Kosowa, Macedonii Północnej, Czarnogóry i Serbii), m.in. analityków, doradców politycznych i rządowych, urzędników służby cywilnej, pracowników organizacji pozarządowych, dziennikarzy, ekspertów z sektora prywatnego, wykładowców akademickich, którzy specjalizują się w tematyce związanej z integracją europejską, relacjami transatlantyckimi, cyberbezpieczeństwem, funkcjonowaniem mediów.
Termin zakończenia rekrutacji: 1 kwietnia 2020 r. do godziny 23:59 CET.
Szczegółowe informacje (w języku angielskim):
WEASA jest wspólną inicjatywą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Kolegium Europejskiego w Natolinie, The German Marshall Fund of the United States, a od 2017 partnerem Akademii jest również Polsko-Amerykańska Komisja Fulbrighta. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wspiera Warszawską Akademię Euro-Atlantycką w ramach programu „Study Tours to Poland”, którego realizatorem jest Fundacja Liderzy Przemian.