Blisko 200 osób z całej Polski – nauczyciele, eksperci a przede wszystkim uczniowie – w dniach 8 i 9 czerwca, w Warszawie, odbył się VIII Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.0.
Podczas wydarzenia członkowie blisko 20 zespołów uczniowskich – uczestników programu „Szkoła z Klasą 2.0” – prezentowali efekty swoich projektów edukacyjnych. Celem ich działań było wprowadzenie zmian w pracy w szkole. Uczniowie opowiadali o swoich największych sukcesach i wyzwaniach – o lekcjach bez dzwonków, kącikach cichej pracy, przedstawieniach teatralnych, czy akcjach na rzecz seniorów.
Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z metodą design thinking. Warsztaty poprowadziły, nauczycielki od lat uczestniczące w programie Szkoła z klasą. Uczniowie projektowali szkolne przedmioty i akcesoria. Powstały: superkrzesło, superławka, superszkolna szafka i superplecak. Młodzież wykazała się kreatywność, a jednocześnie ogromną świadomością własnych oczekiwań i potrzeb. Uczestnicy podkreślali, że nie była tylko zabawa, ale przede wszystkim praca zespołowa, w której każdy mógł zgłosić swoje pomysły.
„Podczas dwudniowego Festiwalu dowiedzieliśmy się od jego uczestników, że akcja Szkoła z Klasą to przede wszystkim lekcja współpracy, odpowiedzialności i skuteczny motywator do działania” – mówi Marianna Hajdukiewicz, Dyrektor Programowy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
„Szkoła z Klasą 2.0” to ogólnopolska akcja edukacyjna zainicjowana w 2002 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą”, a obecnie kontynuowana przez Fundację Szkoła z Klasą przy współpracy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Od 2002 roku wzięło w niej udział ponad osiem tysięcy szkół, 100 tysięcy nauczycieli i prawie milion uczniów. Jej celem jest promowanie szkoły, która przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie, zachęca uczniów do podejmowania nowych wyzwań i wychowuje aktywnych obywateli. W ramach akcji, od 2010 roku, funkcjonuje inicjatywa „Szkoła z Klasą 2.0”, która zachęca do wprowadzania i wykorzystywania nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych w codziennej pracy szkół i skierowana jest do wszystkich placówek oświatowych z całej Polski.