Prawie 300 osób z 11 krajów wzięło udział w V Konferencji Absolwentów Programu Kirklanda. Gośćmi specjalnymi zjazdu byli Profesor Leszek Balcerowicz, Jarosław Pietras i Andrew Nagorski. Tegoroczna konferencja miała wyjątkowy charakter, gdyż została połączona z jubileuszem 15-lecia Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w którym stypendyści Programu Kirklanda także uczestniczyli.
Do Warszawy przyjechało blisko 300 osób reprezentujących wszystkie roczniki Programu Kirklanda. Choć przedsięwzięcie jest obecnie adresowane do obywateli 9 krajów – Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Rosji i Ukrainy – w konferencji brali udział również absolwenci z Litwy i Słowacji, które były objęte programem w pierwszych jego latach.
Zjazdy absolwentów, odbywające się co 3-4 lata, służą podtrzymywaniu więzi ich uczestników z Polską oraz między sobą, a także nawiązywaniu nowych kontaktów. Są również okazją do pogłębienia wiedzy Kirklandystów o Polsce, Unii Europejskiej oraz do dyskusji na temat możliwych kierunków przemian w krajach regionu. Podobnie jak w poprzednich latach, obecna konferencja miała bogaty i ciekawy program, na który składały się spotkania z wybitnymi ekspertami i znanymi osobami życia publicznego. W przygotowanie konferencji byli aktywnie zaangażowani sami absolwenci, którzy poprowadzili warsztaty i panele tematyczne.
Pierwszego dnia konferencji, po uroczystej gali jubileuszu 15-lecia PAFW, absolwenci mieli okazję wysłuchać wystąpień poświęconych trzem tematom: transformacji systemowej, integracji europejskiej i stosunkom transatlantyckim.
Profesor Leszek Balcerowicz, były Wicepremier i Minister Finansów, były Prezes NBP, Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju, wykładem „Perspektywy i problemy wzrostu gospodarczego w Europie” przybliżył zebranym wizję koniecznych reform zarówno w krajach UE, osłabionych gospodarczo niedawnym kryzysem, jak i w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, borykających się z pułapkami rozwoju oraz konfliktem politycznym w regionie. Wystąpienie na temat kondycji Unii Europejskiej w niespokojnych czasach przygotował Jarosław Pietras, były Minister do spraw europejskich, Dyrektor Generalny w Radzie Unii Europejskiej. Podzielił się również z uczestnikami swoją wiedzą i doświadczeniem z procesu negocjacyjnego, który współprowadził na rzecz członkostwa Polski w Unii. Natomiast Andrew Nagorski, publicysta i pisarz, Przewodniczący Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, przedstawił swoje refleksje na temat „Stany Zjednoczone w świecie: 2000-2015”, czyli w okresie działalności PAFW oraz funkcjonowania Programu Kirklanda. Po każdym wystąpieniu miała miejsce ożywiona dyskusja pomiędzy uczestnikami a prelegentem.
Drugiego dnia konferencji odbyła się część warsztatowa, obejmująca 15 różnych spotkań tematycznych, podzielonych na trzy pasma czasowe. Każdy z uczestników wziął udział w trzech wybranych przez siebie warsztatach. Spotkania prowadzone przez polskich gości miały przede wszystkim formułę dzielenia się polskimi doświadczeniami, m.in. w dziedzinie przeciwdziałania korupcji, prowadzone przez Grażynę Kopińską z Fundacji Batorego; roli działań obywatelskich w procesie transformacji, prowadzone przez Jakuba Wygnańskiego z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych Stocznia, działań watch-dogowych, omówionych przez Katarzynę Batko-Tołuć, Wiceprezeską Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska, a także w odniesieniu do innych zagadnień. Ważnym tematem był problem migracji i jej społecznych konsekwencji – warsztat dr hab. Macieja Duszczyka z Instytutu Polityki Społecznej UW – oraz sposobów jak źródła informacji i różne rodzaje przekazu medialnego kształtują sytuację polityczną, na przykładzie Ukrainy; spotkanie to prowadzili absolwent Programu Kirklanda Oleksandr Piddubny, dziennikarz ukraiński oraz Maria Przełomiec, polska dziennikarka, autorka i prowadząca program TVP „Studio Wschód”. Dwa spotkania tematyczne, prowadzone przez absolwentów Oleha Levchenkę i Sergiya Vasylyka z Ukrainy, poświęcone były wypracowaniu lub kontynuacji współpracy Kirklandystów w zakresie działań proreformatorskich oraz współpracy naukowej.
Każdy zjazd absolwentów, to przede wszystkim spotkanie przyjaciół z czasów stypendium, a obecnie naukowców i praktyków działających w różnych dziedzinach, stojących przed podobnymi wyzwaniami w swoich krajach. O tym, że Program Kirklanda był ogromnie ważnym doświadczeniem w ich życiu świadczą wypowiedzi i opinie absolwentów. „Myślę o tym, co dał mi Program Kirklanda. Zawsze ceniłem to, co działo się ze mną w czasie, kiedy studiowałem w Polsce. A teraz cenię to jeszcze bardziej, ponieważ zrozumiałem, że największy skarb, jaki otrzymałem – to ludzie. Program również poszerzył moje horyzonty, dał wspaniałe poczucie wiary we własne siły, przekonanie, że mogę odnieść sukces, i oczywiście dał mi dużo wiedzy. Z wszystkiego tego teraz korzystam. Nie wiem, czy osiągnąłem już swój największy sukces, czy jeszcze na mnie czekają większe wyzwania. Ta konferencja była wspaniała. Jeszcze raz dziękuję za wszystko!” – powiedział Roman Kiflyuk, absolwent programu z rocznika 2003/04, obecnie członek Narodowej Rady ds. Radiofonii i Telewizji Ukrainy.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda, zainaugurowany w 2000 roku przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, szczyci się już rzeszą 654 absolwentów – przedstawicieli krajów Europy Środkowej i Wschodniej, Kaukazu Południowego i Azji Centralnej, którzy studiowali w Polsce w ramach rocznego stypendium o charakterze podyplomowym. Stypendyści reprezentują takie grupy zawodowe, jak: pracownicy naukowi, prawnicy, urzędnicy, dziennikarze, samorządowcy, działacze organizacji pozarządowych i politycy. Wielu absolwentów programu odgrywa istotną rolę w życiu publicznym, akademickim i społecznym swoich krajów. Konferencja Absolwentów Programu Kirklanda, która odbyła się w dniach 15-16 maja 2015, była już piątym tego typu wydarzeniem; poprzednie miały miejsce w latach 2003, 2005, 2008 i 2011.
Realizatorem programu jest Fundacja Edukacja dla Demokracji.