W dniach 30 maja - 1 czerwca 2015 r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbył się piąty Ogólnopolski Festiwal Szkoły z Klasą 2.0, czyli podsumowania całorocznej pracy uczniów i nauczycieli programu Szkoła z Klasą 2.0. Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Pani Anny Komorowskiej.
Do udziału w V Ogólnopolskim Festiwalu Szkoły z Klasą 2.0 zaproszono 50 zespołów uczniowskich, wybranych spośród wszystkich zgłoszonych do Festiwalu szkół. Do Warszawy przyjechało 200 osób z całej Polski, żeby zaprezentować efekty pracy w programie Szkoła z Klasą 2.0.
Pierwszego dnia organizatorzy przygotowali edukacyjną grę miejską, warsztaty z odkrywania, opowiadania wystąpień publicznych i dziennikarskie. Grupy zwiedziały także Centrum Nauki Kopernik oraz odwiedziły Planetarium.
Drugi, oficjalny, dzień Festiwalu rozpoczął się przygotowaniem stanowisk uczniowskich. Reprezentacje szkół przygotowały niezwykłe eksperymenty, quizy, zabawy. Cale Centrum Nauki Kopernik było wypełnione kolorowymi makietami, eksponatami, prezentacjami.
„Szkoła z Klasą to jeden z najdłużej prowadzonych i najlepiej rozpoznawalnych programów w polskiej szkole. Cały czas się uczymy i obiecujemy, że dalej będziemy to robić” – otwierając Festiwal podkreślała Alicja Pacewicz, pomysłodawczyni akcji „Szkoła z Klasą”.
Stanowiska uczniowskie odwiedzali zaproszeni eksperci i goście, którzy z zaciekawieniem zwiedzali i zadawali pytania, udzielali porad. Gościem specjalnym była Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska, która z uwagą obejrzała wszystkie stanowiska. Niespodzianką dla uczestników była wizyta przedstawicieli międzynarodowej organizacji Teach For All, z którymi uczestnicy, mimo obecności tłumaczy, chętnie rozmawiali po angielsku.
Podczas sesji plenarnej Festiwalu piątka uczniów szkół podstawowych miała szanse zaprezentować swoje zainteresowania, nad którymi pracowali cały rok szkolny w ramach Uczniowskich Forów Naukowych (UFoN). UFoN to specjalna ścieżka programu Szkoła z Klasą 2.0, polegająca na przygotowaniu ciekawych w formie i treści prezentacji, które można by porównać z wystąpieniami na znanych konferencjach TedX. Mateusz z Wejcherowa opowiadał o tajemnicach kosmosu, Julia z Glichowa przekonywała, że warto ćwiczyć sport. Kacper ze Szkoły Podstawowej w Starej Obrze zatytułował swoje wystąpienie „Czym walczono w II wojnie światowej”. Natalia z Łodzi opowiedziała o swojej pasji do karate, Bartek – o najpotężniejszych zwierzętach świata, a na koniec Julia z Rybnika zastanawiała się, czym są dziecięce marzenia i kim zostanie, jak dorośnie.
Podczas festiwalu uczniowie mieli też okazję poznać dwa inne programy Centrum Edukacji Obywatelskiej – WF z Klasą i Koduj z Klasą – na specjalnie przygotowanych stoiskach.
„Uczestnicy Festiwalu zaprezentowali wspaniałe projekty i mnóstwo pozytywnej energii. Już teraz nie możemy doczekać się kolejnych spotkań!” – powiedziała Agata Łuczyńska, dyrektorka programu Szkoła z Klasą 2.0.
Szkoła z Klasą 2.0 to program realizowany w ramach prowadzonej od 2002 roku akcji Szkoła z Klasą, promujący wykorzystywanie w uczeniu się i nauczaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Organizatorami są Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazeta Wyborcza”. Partnerem przedsięwzięcia jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.