28 stycznia 2022 r. w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się uroczystość zakończenia stypendium Kirkland Research (KRES) w roku akademickim 2021/22.
Podczas uroczystości stypendyści zaprezentowali wyniki projektów, które prowadzili w trakcie czteromiesięcznego stażu badawczo-naukowego na polskich uczelniach, a następnie otrzymali dyplomy z rąk przedstawicieli Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Fundacji Liderzy Przemian oraz Studium Europy Wschodniej UW.
Uroczystość odbyła się z udziałem warszawskiej grupy uczestników Programu im. Lane Kirklanda. Gościem była także stypendystka rozpoczynająca w semestrze letnim 2021/22 udział w specjalnej edycji Kirkland Research dla badaczy z Białorusi.
W zakończonej właśnie edycji Kirkland Research brali udział stypendystka z Rosji, stypendystka z Gruzji oraz dwóch stypendystów z Ukrainy. Dołączyli oni do grona 32 absolwentów KRES.
Kirkland Research to uruchomiona w 2016 roku oferta jednosemestralnych staży badawczo-naukowych dla osób z ugruntowaną pozycją akademicką z krajów objętych Programem Stypendialnym im. Lane’a Kirklanda. W efekcie indywidualnej pracy pod kierunkiem opiekuna naukowego stażysta przygotowuje artykuł naukowy.
Program Kirklanda, rozpoczęty w 2000 roku, ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej oraz integracji europejskiej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, a także Kaukazu Południowego i Azji Środkowej poprzez dwusemestralne studia uzupełniające na polskich uczelniach. Obecnie program jest skierowany do kandydatów z Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Kazachstanu, Kirgistanu, Mołdawii, Rosji, Tadżykistanu, Ukrainy i Uzbekistanu.
Rokrocznie w programie uczestniczy około 45 stypendystów. W latach 2000-2021 program ukończyło 940 osób z 13 krajów.