Uroczyste wręczenie dyplomów stypendystom Programu Kirklanda odbyło się 25 czerwca w Warszawie i było połączone ze zjazdem uczestników w dniach 24-27 czerwca.
W roku akademickim 2020/21 w stypendium otrzymało 60 osób z 9 krajów Europy Wschodniej i Południowego Kaukazu, które na polskich uczelniach w Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu realizowali indywidualne programy edukacyjne z zakresu prawa, ekonomii, zarządzania, stosunków międzynarodowych, dziennikarstwa, nauk społecznych i politycznych.
Tegorocznym absolwentom gratulacje złożyły Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Agata Wierzbowska-Miazga, Prezes Fundacji Liderzy Przemian. W uroczystości wzięli również udział koordynatorzy regionalni i animatorzy społeczno-kulturalni współpracujący z Programem Kirklanda.
Stypendyści wysłuchali wykładu dotyczącego wpływu pandemii na zmiany w aktywności obywatelskiej i oddolnych ruchach społecznych, wygłoszonego przez Katarzynę Pełczyńską-Nałęcz, ekspertkę z zakresu zagadnień dotyczących Europy Wschodniej, byłą Ambasador RP w Rosji.
W gronie tegorocznych stypendystów największą grupę stanowili obywatele Ukrainy (25 osób), pozostali pochodzili z Białorusi, Gruzji, Rosji i Armenii, Kazachstanu, Azerbejdżanu, Kirgistanu, Uzbekistanu, wśród nich akademicy, pracownicy administracji publicznej i samorządowej, ekonomiści, prawnicy, menedżerowie kultury. Rok akademicki 2020/21 był wyjątkowy – wzięło w nim udział rekordowo wielu, bo aż 15 stypendystów „Kirkland Research” – ścieżki jednosemestralnych pobytów badawczych w Polsce, 10 z Ukrainy i 5 z Białorusi.
Program Stypendialny im. Lane’a Kirklanda realizowany jest od 2000 roku i ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej oraz integracji europejskiej przedstawicielom krajów Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Kaukazu Południowego w czasie dwusemestralnych studiów uzupełniających na wybranych polskich uczelniach. Aktualnie program jest adresowany do kandydatów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu, Kirgistanu, Uzbekistanu i Tadżykistanu. W ramach indywidualnych programów edukacyjnych stypendyści studiują między innymi wybrane aspekty ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych, dziennikarstwa, zarządzania NGO, czy zarządzania w kulturze. Od roku 2016 oferta programu została poszerzona o jednosemestralne studia dla pracowników naukowych – „Kirkland Research”.
Inicjatorem i fundatorem programu jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, a realizatorem Fundacja Liderzy Przemian.
W latach 2000-2020 program ukończyło 880 osób z 13 krajów, w tym 484 z Ukrainy, z Białorusi – 157, z Gruzji – 58, z Rosji – 56, Armenii – 34, Mołdawii – 24, Kazachstanu – 22, Litwy – 12, Słowacji – 10, Azerbejdżanu – 10, z Kirgistanu – 10, a także z Uzbekistanu – 2 i z Tadżykistanu – 1 osoba.