Od 27 lutego do 4 marca w odbył się cykl spotkań szkoleniowych Sieci Ośrodków Działaj Lokalnie. Doroczne spotkania stały się tradycją programu „Działaj Lokalnie”, a uczestnictwo w nich służy przygotowaniu do ogłoszenia przez Sieć ODL lokalnych konkursów grantowych. Gościem spotkań był aktor Olgierd Łukaszewicz.
Oficjalne powitanie w Sieci ODL sześciu nowych organizacji i przedstawienie wyzwań dla programu „Działaj Lokalnie” na 2024 rok były motywem przewodnim wystąpień gospodarzy szkolenia – Joanny Lempart, Dyrektor Programowej Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Pawła Łukasiaka, Prezesa Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Joanna Lempart mówiła o ścieżkach tematycznych programu „Działaj Lokalnie i Ekologicznie” oraz „Młodzi Działają Lokalnie”; zachęcała też Ośrodki Działaj Lokalnie do celebrowania obchodów ważnych dla Polski rocznic – 35-lecia polskiej wolności i demokracji, 25-lecia członkostwa Polski w NATO i 20-lecia członkostwa w Unii Europejskiej.
Paweł Łukasiak, nawiązując do obchodzonego 27 lutego Międzynarodowego Dnia Organizacji Pozarządowych, wspomniał o sile lokalnych oddolnych działań oraz o spodziewanym przekroczeniu liczby 16 tysięcy projektów, która stanowi dorobek blisko 25-lecia istnienia programu.
O celach i zasadach istnienia wspólnoty europejskiej opowiedział Olgierd Łukaszewicz, aktor teatralny i filmowy, założyciel Fundacji „My Obywatele Unii Europejskiej”, w wykładzie „20 lat Polski w zjednoczonej Europie. Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego i jej znaczenie w dzisiejszych czasach”.
Szkolenie stanowiło okazję do zaprezentowania nowych Ośrodków Działaj Lokalnie:
- Fundacja „Żywa Przestrzeń” (Bryńsk, województwo warmińsko-mazurskie),
- Stowarzyszenie „Dolina Noteci” (Chodzież, województwo wielkopolskie),
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Kraina Rawki” (Stara Rossocha, województwo łódzkie),
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Chełmno (Chełmno, województwo kujawsko-pomorskie),
- Stowarzyszenie Wrota Wielkopolski (Baranów, województwo wielkopolskie),
- Związek Stowarzyszeń Centrum Aktywności (Mikołów, województwo śląskie).
Uczestnicy zapoznali się także z prezentacją Iwony Janickiej, członikini European Community of Practice on Partnership, przedstawicielki organizacji pozarządowych w komitetach monitorujących fundusze UE w temacie „Fundusze europejskie – wprowadzenie i przegląd źródeł finansowania działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu”. Prezentacja wzbogacona była o element praktyczny dający wiedzę jak pozyskiwać środki i poszukiwać aktualnych konkursów ogłaszanych w tym obszarze.
Hasła: „Demokracja – Bezpieczeństwo – Rozwój” stanowiły motywację do lokalnych obchodów trzech ważnych rocznic i jednocześnie kanwę wystąpienia „35 lat wolności. Przemiany ustrojowe 1989 roku i obchody rocznicy pierwszych wolnych wyborów”, którego autorem był Jacek Michałowski, były Szef Kancelarii Prezydenta RP, współpracownik opozycji demokratycznej w czasach PRL i członek pierwszej „Solidarności”.
O tym jak motywować młodzież do działania i jakie metody stosować, by przekazać sprawczość w ręce młodzieży, opowiedziała Ewa Siemińska, dyrektorka operacyjna w Fundacji Zwolnieni z Teorii.
Członkowie Sieci wzięli również udział w bloku poświęconym procedurom i standardom programu, który poprowadził Paweł Zań, Koordynator „Działaj Lokalnie” w Akademii Rozwoju Filantropii.
Kolejne szkolenie Sieci ODL w formule stacjonarnej w Warszawie odbędzie się w 2025 roku.
Program „Działaj Lokalnie” jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym od 2000 roku przez Stowarzyszenie Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce, we współpracy z siecią 80 Ośrodków Działaj Lokalnie. Jego celem jest aktywizowanie lokalnych społeczności. Dzięki projektom obywatelskim wzmacnia kapitał społeczny, pobudza aspiracje rozwojowe i poprawia jakość życia na terenach wiejskich i w małych miastach. W realizację ponad 15 tysięcy projektów lokalnych zaangażowało się 5.3 miliona uczestników, w tym około 251 tysięcy wolontariuszy.