28 października w Warszawie zainaugurowano nową edycję programu Szkoła z Klasą 2.0. W roku szkolnym 2015/16 do programu przystąpiło 336 szkół z całej Polski. Na konferencję otwierającą tegoroczną akcję Szkoła z Klasą 2.0 przyjechało 80 nauczycieli i dyrektorów szkół. Wzięli udział w warsztatach, mieli okazję spotkać się, wymienić doświadczeniami i zaplanować pracę w programie.
Rok szkolny 2015/2016 Minister Edukacji Narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska ogłosiła „Rokiem Otwartej Szkoły”. Nowa edycja programu Szkoła z Klasą 2.0 odbywa się również pod hasłem otwartości. Konferencja „Otwórzcie sobie szkołę z klasą” została zaplanowana tak, aby uczestnicy mogli wynieść z niej jak najwięcej praktycznej wiedzy i umiejętności.
Spotkanie rozpoczęła Alicja Pacewicz, wiceprezeska Centrum Edukacji Obywatelskiej. W swoim wprowadzeniu zastanawiała się co to znaczy otwarta szkoła, jaka powinna być, aby mieścić się w definicji otwartości. Jej propozycja definicji zamyka się w dziewięciu punktach:
• jest częścią wspólnoty, nie twierdzą;
• widzi i pomaga rozwiązywać rzeczywiste problemy;
• jest przyjazna dla uczniów, chce się do niej chodzić;
• daje poczucie bezpieczeństwa – włącza, a nie wyklucza;
• dobrze i skutecznie się w niej uczy;
• rozwija kompetencje XXI wieku;
• korzysta z nowych technologii i zasobów (zwłaszcza otwartych);
• jest otwarta na potrzeby i propozycje rodziców (i dziadków);
• jest elastyczna i gotowa na zmianę (sama się uczy).
Po części dotyczącej otwartości gości przywitała Katarzyna Maniszewska, dyrektor programowy z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. PAFW jest wieloletnim partnerem Szkoły z Klasą 2.0. Katarzyna Maniszewska zwracała uwagę na wymiar związany w mądrym i refleksyjnym wykorzystaniem nowych technologii, który towarzyszy Szkole z Klasą 2.0 oraz zachęcała szkoły do zapoznania się z szeroką ofertą kursów i materiałów dostępnych w ramach Programu CEO i PAFW „Szkoła Ucząca Się”.
Krótkie wprowadzenie do nowej edycji programu poprowadziły Agata Łuczyńska, Dyrektorka działu Programów z Klasą oraz Marta Puciłowska, główna koordynatorka programu. Następnie uczestnicy rozeszli się do grup warsztatowych.
Każdy uczestnik mógł wybrać dwa z dziewięciu proponowanych przez organizatorów tematów warsztatów, m.in. „Czytaj ze zrozumieniem”, „Odkrywaj, eksperymentuj, dociekaj”, „Otwarte zasoby i prawa autorskie”, „Odwrócona lekcja” oraz „Uczniowskie Forum Naukowe”.
Konferencja inaugurująca była pierwszym z cyklu spotkań z uczestnikami Szkoły z Klasą 2.0. W tym roku szkolnym organizatorzy planują również cztery lokalne konferencje w różnych częściach Polski.
Szkoła z Klasą 2.0 to program realizowany w ramach prowadzonej od 2002 roku akcji Szkoła z Klasą, promujący wykorzystywanie w uczeniu się i nauczaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Organizatorami są Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazeta Wyborcza”. Partnerem przedsięwzięcia jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.