Celem Nagrody jest upowszechnianie i wspieranie dobrych przykładów praktycznego zastosowania narzędzi cyfrowych oraz nowych mediów w działaniach organizacji pozarządowych. Nagroda to wsparcie finansowe w wysokości 40.000 zł na działalność statutową oraz działania promocyjne na skalę ogólnopolską skierowane do społeczności trzeciego sektora.
" frameborder="0" allowfullscreen>
O Laureacie
Historia międzynarodowej działalności małych braci Ubogich sięga 1939 roku; w pełni rozwinęła się 7 lat później, już po wojnie. Idea Stowarzyszenia to zaangażowanie młodych osób w pomoc najbiedniejszym: ludziom starszym, osobom samotnym, pozostawionym samym sobie. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich w Polsce działa od 2002 roku. Obecnie w Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Pruszkowie, Świdniku, Gnieźnie, Tarnowie i Legionowie.
Stowarzyszenie prowadzi program OBECNOŚĆ, czyli zorganizowany wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych mbU, dzięki którym budują się relacje wolontariusza z samotnym seniorem. W realizacji programu Stowarzyszenie wykorzystuje nowoczesne technologie i narzędzia cyfrowe, wśród których na szczególną uwagę zasługują:
- Aplikacja Strefa mbU – innowacyjne narzędzie do komunikacji aktywności wolontariuszy Stowarzyszenia; służy wolontariuszom i koordynatorom Stowarzyszenia do kontaktów w codziennej pracy. Aplikacja powstała jako odpowiedź na potrzeby wolontariuszy i koordynatorów wolontariatu, którzy szukali prostego sposób na raportowanie aktywności wolontariusza.
- Chatbot na Facebook Messenger – w sposób całkowicie zautomatyzowany obsługuje odpowiedzi na pytania i odpowiedzi dotyczące działalności Stowarzyszenia. W ten sposób 24/7 udzielane są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, informuje o prowadzonych działaniach, o zasadach wolontariatu, o miastach, w których działa Stowarzyszenie oraz o sezonowych akcjach.
- CiviCRM – baza danych CRM, która zbiera kontakty do wszystkich interesariuszy organizacji, od darczyńców przez wolontariuszy po beneficjentów; w pełni spersonalizowane względem funkcji narzędzie, które uzupełnione o moduł formularzy kontaktowych usprawnia współpracę zdalną i zwiększa efektywność współdziałania poszczególnych oddziałów krajowych Stowarzyszenia.
- Dysk wspólny mbU – ekonomiczne rozwiązanie IT umożliwiające bezpieczne przechowywanie dokumentów mbU w celach archiwizacyjnych oraz zapewniające bieżący dostęp do aktualnych dokumentów uprawnionym użytkownikom mbU.
Nagroda Sektor 3.0 przyznawana jest od dziesięciu lat polskim organizacjom społecznym, które w sposób innowacyjny wykorzystują technologie informacyjno-komunikacyjne w bieżących działaniach i realizacji swoich celów statutowych. W poprzednich latach Nagrodę otrzymały organizacje: Fundacja Widzialni (2013), Fundacja Itaka (2014), Fundacja Katarynka (2015), Fundacja TUS (2016), Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę (2017), Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych Rzeczjasna (2018), Sieć Obywatelska Watchdog Polska (2019), Fundacja Virtual Dream (2020), Stowarzyszenie Demagog (2021), Stowarzyszenie Homo Faber (2022).
Kapitułę Nagrody tworzą: Radosław Jasiński – Przewodniczący (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności), Urszula Krasnodębska-Maciuła (ngo.pl/Stowarzyszenie Klon-Jawor), Michał Jaworski (Microsoft), Jacek Królikowski (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego) i dr Konrad Ciesiołkiewicz (Orange).
Program „Sektor 3.0” to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowane przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.