Jedną z tradycji Programu Kirklanda są doroczne spotkania „trzech pokoleń” stypendystów, które na Ukrainie, odbywają się pod koniec sierpnia w Ambasadzie RP w Kijowie. Gromadzą one absolwentów z lat ubiegłych, z ostatniego rocznika oraz z nowych stypendystów, którzy w połowie września przyjadą do Polski.
Spotkania są okazją do odnowienia starych przyjaźni, nawiązania nowych kontaktów, a także – dla nowych kolegów – możliwością, aby dowiedzieć się z pierwszej ręki czegoś o studiach i realiach życia w Polsce.
Tegoroczne spotkanie odbyło się 28 sierpnia. Ambasadę RP w Kijowie reprezentowała Anna Kuźma, radca ds. nauki, ze strony Programu Kirklanda w spotkaniu uczestniczyła koordynator ds. organizacji i promocji, Anna Więcek. W programie znalazły się dwie prezentacje absolwentów Programu, Oxany Chornej (2006/07) i Oleha Levchenki (2009/10) oraz prezentacja tegorocznych absolwentek (Iryna Ivankiv, Tetiana Botsian, Iryna Vasylyk, Iryna Galaktionova i Iryna Fayfar) poświęconą miastom afiliacji stypendystów podczas pobytu w Polsce.
Oksana Chorna studiowała w Polsce na Uniwersytecie Wrocławskim ekonomię i zarządzanie, pasjonuje się fotografią. Jej prezentacja poświęcona była działalności woluntarystycznej w obliczu konfliktu na wschodniej Ukrainie. Oksana jest obecnie wolontariuszką w jednym z pułków ukraińskich, dowozi żołnierzom leki i zaopatrzenie, za środki zebrane wśród znajomych kupuje apteczki, hełmy i kamizelki kuloodporne, materiały opatrunkowe i jedzenie.
Oleh Levchenko od wielu lat jest dyrektorem Podolskiej Agencji Regionalnego Rozwoju (PARR), a obecnie współpracuje także z wicepremierem Wołodymirem Hrojsmanem. Prezentacja Oleha (we współpracy z Iwoną Jurkowską, polską wolontariuszką w PARR) dotyczyła koncepcji stworzenia Ukraińsko-Polskiej Platformy Dyskusyjnej. Projekt ten skierowany jest do społeczności lokalnych, samorządów oraz kół eksperckich. Ma na celu stworzenie mechanizmu konsultacyjnego dla społeczności lokalnych, w ramach którego ukraińscy absolwenci polskich programów stypendialnych, naukowych i studyjnych mogliby przekazywać doświadczenia i wiedzę zdobytą podczas pobytu w Polsce oraz wspólnie uczestniczyć w opracowywaniu rozwiązań, które zostaną zastosowane podczas wdrażania reform w Ukrainie.
Wramach projektu już organizowane są spotkania w konsulatach generalnych RP z udziałem ekspertów ukraińskich i polskich. Zdaniem Oleha pierwsze takie spotkanie, które odbyło się w konsulacie generalnym RP w Winnicy, potwierdziło tezę, że „wydarzenia, w których uczestniczą ukraińscy eksperci i absolwenci różnych programów stypendialnych cieszą się dużym zainteresowaniem w społecznościach lokalnych.”
Absolwenci i nowi stypendyści mieli też okazję porozmawiać o planach na przyszłość i możliwości dalszych kontaktów zawodowych i społecznych. Kilka osób było zainteresowanych udziałem w Platformie Dyskusyjnej. Nowi stypendyści tradycyjnie otrzymali od starszych kolegów sporo wskazówek dotyczących maksymalnego wykorzystania szans jakie daje program.
W spotkaniu uczestniczyło 32 absolwentów oraz 14 stypendystów z nowego rocznika.