10 maja w siedzibie Stowarzyszenia Światowid w Małachowie odbyło się coroczne spotkanie regionalne Ośrodków Działaj Lokalnie z województw wielkopolskiego, dolnośląskiego i lubuskiego.
Stowarzyszenie Światowid z woj. wielkopolskiego było gospodarzem czwartego z serii kilkunastu zjazdów regionalnych Ośrodków Działaj Lokalnie. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele sześciu organizacji z regionu. Były to zarówno ODL od lat związane z programem: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Granica z Lubawki w woj. dolnośląskim i Fundacja na Rzecz Collegium Polonicum ze Słubic w woj. Lubuskim oraz ODL, które dołączyły do sieci w 2015 roku: LGD Kraina Szlaków Turystycznych z Sulęcina w woj. lubuskim, Stowarzyszenie Solidarni w Partnerstwie z Konina w woj. wielkopolskim oraz LGD KOLD z Lwówka w woj. wielkopolskim.
Jednym z głównych tematów dyskusji i rozmowy było pozyskiwanie środków na wkład własny w programie „Działaj Lokalnie”. Rozmawiano również o metodach fundraisingowych w szerszym kontekście, na tle różnorodnych działań podejmowanych przez organizacje. Część spotkania służyła również wymianie doświadczeń związanych z realizacją tegorocznej edycji programu i obsługą generatora wniosków.
„Takie spotkania w regionach są bardzo potrzebne i niezwykle ważne dla ODL z uwagi na to, że osoby działające w organizacjach mogą bliżej się poznać, zainspirować się wzajemnie. Rozmowa o ważnych sprawach w środowisku organizacji blisko względem siebie położnych często stanowi zaczątek do wspólnych działań, a wiele organizacji, które już się znają ma szansę rozwijać nowe obszary współpracy” – podkreślała Justyna Matusiak, Koordynatorka programu „Działaj Lokalnie” z ramienia Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce (Realizatora Programu), która również wzięła udział w spotkaniu.
Spotkania Regionalne w ramach programu „Działaj Lokalnie” odbywają się rokrocznie w różnych regionach Polski i służą sieciowaniu oraz integracji Ośrodków Działaj Lokalnie, zacieśnianiu współpracy, wymianie doświadczeń, a przede wszystkim wypracowaniu wspólnych działań regionalnych np. w zakresie promocji, pozyskiwania środków oraz współpracy z partnerami. Dotychczas w ramach IX edycji Działaj Lokalnie regionalne spotkania odbyły się już w Białobrzegach, Ustrzykach Dolnych i Debrznie.
Celem realizowanego od 2000 roku programu „Działaj Lokalnie” jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie projektów obywatelskich, które służą rozwiązywaniu lokalnych problemów, pobudzaniu aspiracji rozwojowych wśród społeczności wiejskich i w małych miastach oraz budowaniu kapitału społecznego. Za pośrednictwem sieci 67 Ośrodków Działaj Lokalnie działających na obszarze blisko 620 gmin, w lokalnych konkursach grantowych, których beneficjentami są organizacje pozarządowe i nieformalne grupy obywatelskie, dofinansowywane są inicjatywy odpowiadające na potrzeby mieszkańców. Dotychczas zrealizowanych zostało blisko 8000 projektów.