Przedstawiciele sieci Ośrodków Działaj Lokalnie spotkali się w dniach 5-6 marca w Warszawie na szkoleniu, które zainaugurowane zostało wykładem Ministra Olgierda Dziekońskiego, Doradcy Prezydenta RP na temat „25-lecia samorządności”.
„To wy jesteście władzą, samorządem i to od Was tak wiele zależy” – mówił Minister Olgierd Dziekoński, Doradca Prezydenta RP, zwracając się w swoim wystąpieniu na temat „25-lecia samorządności w Polsce” do przedstawicieli ogólnopolskiej sieci Ośrodków Działaj Lokalnie podczas spotkania, które odbyło się 5 marca w Przedstawicielstwie PAFW w Warszawie. Minister Dziekoński zachęcał Ośrodki do przyłączenia się do obchodów ćwierćwiecza polskiej samorządności zarówno poprzez inicjowanie lokalnych inicjatyw, jak i udział w wydarzeniach, które w 2015 roku będą organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP.
Po inauguracyjnym wykładzie, około 80 przedstawicieli ODL ze wszystkich województw wzięło udział w dwudniowym szkoleniu. W pierwszej części o tym, kiedy debata oxfordzka może służyć inspiracji i animacji lokalnej dyskutowali Grzegorz Nawrocki, dziennikarz i wiceprezes British Alumni Society, Grzegorz Molewski, pomysłodawca akcji „Kina za rogiem”, dziennikarz i działacz społeczny oraz Krzysztof Bobiński, dziennikarz, publicysta i absolwent Oksfordu. Przekonywali oni o sile oddziaływania debat oksfordzkich i ich wpływie na zmiany społeczne.
Kolejnym gościem była Agnieszka Cegielska z TVN, ambasadorka Fundacji Szkoła Otwartych Serc z Malborka, która opowiadała o tym, w jaki sposób angażować do współpracy w działaj lokalnie znane osoby, które często pochodzą z różnych regionów kraju i chętnie je wesprą swoim wizerunkiem.
Następnie Agnieszka Mazur, Kierownik Programowy PAFW wraz z przedstawicielami Pracowni Badań i Innowacji Społecznych STOCZNIA: Janem Mencwelem oraz Rafałem Rudnickim przekazali w ręce uczestników podręcznik „BOKS – zestaw narzędzi do badania kapitału społecznego”. Praca nad podręcznikiem trwała wiele miesięcy, a w jego testowaniu pomagały cztery Ośrodki Działaj Lokalnie: Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej, Stowarzyszenie Warka, Fundusz Lokalny Masywu Śnieżnika oraz Fundacja Ośrodek Promowania i Wspierania Przedsiębiorczości Rolnej w Sandomierzu. Dzięki ich zaangażowaniu i opiniom BOKS uzyskał swój ostateczny kształt i będą mogły z niego skorzystać kolejne ODL. W tej części Łukasz Ostrowski ze Stoczni zaprezentował wyniki ewaluacji programu Działaj Lokalnie w oparciu o ankiety i wywiady z beneficjentami programu.
Część popołudniową otworzył panel, którego gospodarzami byli: Red. Piotr Pacewicz z Gazety Wyborczej oraz Beata Szulęcka, reprezentujący Fundację Towarzystwa Dziennikarskiego „Fundusz Mediów”. Do dyskusji pod hasłem „Media Lokalne jako obywatel” zaproszono: Joannę Kowalską ze Stowarzyszenia Gazet Lokalnych, Beatę Frąckowiak-Piotrowicz z Gazety Jarocińskiej oraz Gabielę Gibas-Psuturi z Żywieckiej Fundacji Rozwoju.
Rozmawiano o tym, w jaki sposób lokalni dziennikarze mogą inicjować debatę w swojej społeczności: diagnozować, stawiać cele i organizować aktywność obywatelską oraz o tym, jak zmobilizować media i ngo’sy do ciekawej, mądrej i pożytecznej współpracy. Panelistki opowiadały o swoich doświadczeniach na linii NGO – media lokalne. Redaktor Pacewicz podsumowując panel zapowiedział uruchomienie konkursu służącego promowaniu lokalnego dziennikarstwa obywatelskiego, który będzie wspólnym przedsięwzięciem PAFW, ARFP i „Funduszu Mediów”.
W dalszej części szkolenia Dorota Setniewska ze Stowarzyszenia Klon/Jawor zachęcała do promowania działań organizacji lokalnych na portalu ngo.pl podkreślając, jak ważna jest komunikacja dla wizerunku całego trzeciego sektora. Wyjaśniała również poszczególne funkcjonalności portalu.
Następnie Barotosz Sokoliński zaprezentował platformę crowdfundingową www.fundujesz.pl zachęcając Ośrodki do korzystania z tego innowacyjnego narzędzia pozyskiwania środków na działania. Powstanie platformy było możliwe dzięki grantowi przyznanemu w programie „Nowe Technologie Lokalnie”. Na koniec pierwszego dnia, Andrzej Pietrucha, Prezes Fundacji BOŚ zaprezentował narzędzie budowania trwałych relacji z darczyncą – CRM (Customer Relantionship Management).
Drugi dzień zjazdu poświęcony został m.in. przedstawieniu zmian w ustawie o rachunkowości przez Agnieszkę Gamdzyk z biura rachunkowego SUPERATA, akcji „Wolontariat Rodzinny”, w której drugiej edycji mogą brać udział ODL oraz budżetowi partycypacyjnemu. Reszta zajęć miała charakter wewnątrz-programowy i służyła przedstawieniu założeń IX edycji programu, konkursu „Opowiedz” i komunikacji w programie.
Spotkanie zakończyło się podpisaniem umów na realizację IX edycji Programu Działaj Lokalnie. Wiosną Ośrodki Działaj Lokalnie ogłoszą konkursy dla lokalnych beneficjentów.
„Działaj Lokalnie” jest programem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności od 2000 roku realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Jego celem jest aktywizowanie lokalnych społeczności poprzez wspieranie projektów obywatelskich, które służą rozwiązywaniu lokalnych problemów, pobudzaniu aspiracji rozwojowych wśród społeczności wiejskich i w małych miastach oraz budowaniu kapitału społecznego. Obecnie sieć Ośrodków Działaj Lokalnie liczy 60 organizacji działających w całej Polsce i obejmujących swoich zasięgiem 585 gmin. Za ich pośrednictwem w lokalnych konkursach grantowych dofinansowywane są inicjatywy odpowiadające na potrzeby mieszkańców, które służą pobudzaniu aktywności społecznej. Beneficjentami konkursów lokalnych są organizacje pozarządowe i nieformalne grupy obywatelskie.