W dniach 22-24 listopada 2017 r. odbyło się spotkanie stypendystów Programu Kirklanda. Uczestnicy XVIII edycji, studiujący w kilku ośrodkach akademickich w Polsce, spotkali się w Poznaniu, aby poznać dobre praktyki w zakresie funkcjonowania samorządu terytorialnego oraz wspierania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce.
Inauguracja spotkania miała miejsce w Collegium Minus na Uniwersytecie Adama Mickiewicza, gdzie stypendystów powitał Prof. Ryszard Naskręcki, Prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, Eliza Kania z Wydziału Rozwoju Miasta Poznania oraz Witold Horowski konsul honorowy Ukrainy w Poznaniu. Wykład inauguracyjny pt. „Agresja on-line jako problem społeczny” wygłosił Prof. Jacek Pyżalski. Był on podstawą do dyskusji nt. cyberbullyingu występującego w różnych sferach życia.
Stypendyści Kirklanda wzięli udział w wykładach poświęconych doświadczeniom polskiej transformacji systemowej. Prof. Paweł Churski poruszył tematykę związaną ze zmianami gospodarczymi i ich wpływowi na wyzwania regionalne a Prof. Krzysztof Podemski przedstawił zagadnienia związane wpływem transformacji na społeczeństwo w latach 1989-2017. Ważnym punktem pobytu w Poznaniu były spotkania w Urzędzie Marszałkowskim poświęcone, m.in., reformie samorządowej w Polsce.
Kirklandyści mieli także możliwość zapoznania się z działalnością poznańskiego Stowarzyszenia „Lepszy Świat”, które zajmuje się pomocą społeczną, edukacją i promocją wolontariatu a także promuje międzynarodową i społeczną solidarność, prawa człowieka oraz zrównoważony rozwój.
Swoimi doświadczeniami z pobytu na stypendium Kirklanda w Polsce podzielili się absolwenci – Arman Begoyan z Armenii i Uładzimir Anhleski z Białorusi; dyskusja toczyła się wokół wykorzystania wiedzy i kontaktów zdobytych w Polsce w życiu zawodowym stypendystów.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość zwiedzić Poznań i zapoznali się z historią tego miasta – dzięki wykładowi Prof. Stanisława Jankowiaka nt. Poznańskiego Czerwca 1956 r. a także odwiedzając Muzeum Poznańskiego Czerwca, czy Muzeum Bambrów Poznańskich.
Zjazd był tradycyjnie okazją do indywidualnych rozmów, wymiany doświadczeń i umacniania kontaktów pomiędzy stypendystami studiującymi w różnych ośrodkach akademickich w całej Polsce.
Program Stypendialny im. Lanea’ Kirklanda, rozpoczęty w 2000 roku, ma na celu przekazywanie polskich doświadczeń w zakresie transformacji ustrojowej przedstawicielom krajów Regionu. Odbywa się to w ramach dwusemestralnych studiów uzupełniających na polskich uczelniach, a od roku 2016 oferta ta została wzbogacona o jednosemestralne studia dla naukowców – Kirkland Research Program.
Obecnie program jest adresowany do kandydatów z Ukrainy, Rosji, Białorusi, a także Mołdawii, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu, Kazachstanu i Kirgistanu. W ramach indywidualnych trybów nauczania stypendyści Kirklanda zajmują się wybranymi aspektami ekonomii i zarządzania, administracji publicznej i biznesu, prawa, nauk społecznych i politycznych. Od początku program na polskich uczelniach ukończyło 742 osób z 11 krajów.