Blisko 80 uczestników programów PAFW „Przemiany w Regionie” (RITA) i „Wspieramy Ukrainę” wzięło udział w konferencji w dniach 7 i 8 września 2024 w bydgoskich Młynach Rothera, zorganizowanej przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Dwudniowe spotkanie „Ambasadorów Przemian w Regionie” miało na celu wymianę doświadczeń i zapoznanie uczestników z tematyką współpracy międzynarodowej, a przede wszystkim integrację środowiska polskich organizacji działających w krajach Europy Wschodniej, Azji Centralnej i Południowego Kaukazu. Ze względu na pandemię oraz wybuch pełnoskalowej wojny w Ukrainie, było to pierwsze spotkanie od 2018 roku w formule stacjonarnej.
W imieniu organizatorów gości powitały Agnieszka Mazur, Dyrektor Programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Martyna Bogaczyk i Agnieszka Świeczka z Zarządu Fundacji Edukacja dla Demokracji (FED) oraz Krzysztof Sikora Konsul Honorowy Ukrainy w Bydgoszczy.
„Cieszę się, że możemy się dziś spotkać, aby wspólnie dyskutować o wyzwaniach i szansach stojących przed organizacjami pozarządowymi działającymi w tak różnorodnym regionie Europy Wschodniej, Południowego Kaukazu i Azji Centralnej. Bardzo cenimy Państwa zaangażowanie, które jest kluczowe dla skutecznego rozwiązywania problemów społecznych i budowania silnego społeczeństwa obywatelskiego w Regionie” – powiedziała Agnieszka Mazur, witając uczestników spotkania.
Uczestnicy spotkania – przedstawiciele NGOs realizujących projekty dofinansowane w ramach programu „Wspieramy Ukrainę” i „RITA” – mieli możliwość uczestnictwa w panelu poświęconemu aktualnej sytuacji i wyzwaniom, przed którymi stoją obecnie kraje Regionu. W debacie prowadzonej przez red. Agnieszkę Lichnerowicz (TOK FM) udział wzięli: Agata Wierzbowska-Miazga (Fundacja Liderzy Przemian), Martyna Bogaczyk (FED), Kamil Całus oraz Wojciech Górecki (Ośrodek Studiów Wschodnich).
Ważnym elementem programu były spotkania tematyczne, prowadzone przez ekspertów, m.in.: Michała Sęka (Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka) i Renatę Szredzińską (Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę), poświęcone dezinformacji oraz standardom projektach rozwojowych i humanitarnych na rzecz dzieci i młodzieży. Uczestnicy mieli także możliwość wymiany doświadczeń podczas dyskusji przy tzw. „stolikach krajowych” związanych z tematyką Ukrainy i zagadnień dotyczących rozwoju i pracy w krajach Azji Środkowej i Południowego Kaukazu.
Ambasadorzy Przemian w Regionie wzięli również udział w warsztatach kompetencyjnych, pogłębiających ich wiedzę m.in. nt. sztucznej inteligencji i narzędzi cyfrowych prowadzonych przez Karolinę Walecką z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego; tworzenia podkastów z udziałem blogerki i podkasterki Kamili Tokarskiej oraz zasad kodeksu dobrych praktyk dla klimatu i środowiska w działaniach projektowych i funkcjonowaniu organizacji pozarządowych zaprezentowanych przez Katarzynę Krzemińską i Sylwię Gajownik z Fundacji Edukacja dla Demokracji.
Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń m.in. odnośnie funkcjonowania organizacji partnerskich i integracji uchodźców wojennych w lokalnych społecznościach.
Wydarzenie uświetnił pokaz filmu „Pod Kirgiskim Niebem” i rozmowa z Eweliną Grądzką, prezeską stowarzyszenia „Pod wspólnym niebem”, które od 10 lat realizuje w Kirgistanie projekty wykorzystujące astronomię do rozwoju kluczowych kompetencji edukacyjnych.