Ponad 200 osób – przedstawicieli organizacji pozarządowych z całej Polski, społeczników, liderów aktywności obywatelskiej, wzięło udział w Festiwalu Aktywności Społecznej, który odbył się w Teatrze Kamienica w Warszawie 28 października.
Wydarzenie rozpoczęła projekcja filmu prezentującego najważniejsze dokonania trzech przedsięwzięć będących głównymi elementami Festiwalu Aktywności Społecznej: programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Działaj Lokalnie” i „Lokalne Partnerstwa PAFW” oraz konkursu o tytuł „Społecznika Roku 2015” tygodnika Newsweek Polska.
Ambasador Jerzy Koźmiński, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i współgospodarz spotkania, witając gości podkreślił, że program „Działaj Lokalnie”, którego jubileusz 15-lecia był obchodzony podczas Festiwalu Aktywności Społecznej, to pierwszy i jednocześnie największy program grantowy PAFW. Aktywizuje on społeczności lokalne, skupiając je wokół działań odpowiadających na zdefiniowane przez nich potrzeby. Prezes Koźmiński zaznaczył, że ważną rolę w odgrywa w nim sieć 60 Ośrodków Działaj Lokalnie – prężnych organizacji, które organizują lokalne konkursy grantowe dofinansowując rozmaite inicjatywy obywatelskie na terenach, gdzie działają, przyczyniając się tym samym do umacniania kapitału społecznego. „Program ten jest niezwykły ze względu na skalę i odziaływanie. W ciągu 15 lat zrealizowano w nim ponad 7500 lokalnych projektów, w których uczestniczyło blisko 3 mln mieszkańców z zaangażowaniem setek tysięcy wolontariuszy” – powiedział Prezes PAFW, wskazując jednocześnie, że doświadczenia z realizacji programu „Działaj Lokalnie” zostały wykorzystane w innych przedsięwzięciach Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, miedzy innymi w „Lokalnych Partnerstwach PAFW”, które od 2009 roku inicjują współpracę między uczestnikami różnych programów Fundacji na rzecz tworzenia partnerstw mających realizować projekty ważne dla lokalnych społeczności. Ambasador Koźmiński podziękował również wszystkim organizacjom i partnerom zaangażowanym w te przedsięwzięcia, a słowa szczególnego uznania skierował do Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce, będącej realizatorem obu tych programów i partnerem merytorycznym konkursu o tytuł „Społecznika Roku”.
Paweł Łukasiak, Prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w swoim wystąpieniu położył nacisk na docenienie zmian, jakie zaszły w Polsce przez ostatnie 25 lat. „Jednym z najważniejszych osiągnięć Okrągłego Stołu była ustawa „Prawo o stowarzyszeniach” z 1989 roku. Wolność do działania, którą odzyskaliśmy na początku lat 90-tych zeszłego wieku to także wezwanie do wzięcia odpowiedzialności przez społeczności za dręczące ją problemy, ale także wolność do podejmowania współpracy, do budowania partnerstw, które potem pozwolą na budowę dobra wspólnego, poprawę sytuacji różnych grup społecznych i rozwój społeczności. Doceniajmy to prawo do działania i korzystajmy z niego dla dobra społeczności lokalnych” – powiedział Paweł Łukasiak. Prezes ARFP wskazał również, że to właśnie społecznicy i lokalni liderzy inspirują i mobilizują społeczeństwo do rozwiązywania różnych problemów – takich, które pojawiają się niespodziewanie jak klęski żywiołowe, ale i innych jak na przykład brak integracji społecznej, niski poziom zaufania, wykluczenie społeczne, czy brak perspektyw na rozwój własnych pasji i zainteresowań. Podkreślił również, że zarówno program „Działaj Lokalnie” jak i „Lokalne Partnerstwa PAFW” służą aktywizacji społeczności wokół dobra wspólnego.
„Uważam się za osobę pochodzącą ze społeczeństwa obywatelskiego. Jestem urzędnikiem państwowym, ale cały czas jestem związany ze społeczeństwem obywatelskim” – powiedział dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich – gość specjalny Festiwalu Aktywności Społecznej. W swoim wystąpieniu podkreślił rangę trzech nowoprzyjętych ustaw, które określił mianem „kluczowych dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego”: prawa o stowarzyszeniach, prawa o zgromadzeniach i ustawy o petycjach. Dr Adam Bodnar wskazał również na ważną rolę organizacji pozarządowych w polskim społeczeństwie i stwierdził, że widzi w nich sojusznika i partnera. „Jest to moje wielkie zobowiązanie w stosunku do społeczeństwa obywatelskiego, zobowiązanie, które już staram się realizować, na ile czas pozwala, poprzez prace w komisjach ekspertów, które w moim biurze funkcjonują, tj. Rada Społeczna, konsultacje i inne” – powiedział Rzecznik Praw Obywatelskich.
„To, co Państwo robią ma najgłębszy sens (…) Nikt z Was nie walczy o laury, statuetki, dyplomy – tylko dlatego, że taka jest potrzeba serca, aby zmienić kawałek Polski wokół siebie” – powiedział Tomasz Lis, Redaktor Naczelny tygodnika Newsweek Polska wręczając nagrody laureatom Konkursu „Społecznik Roku 2015”.
Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji oraz Fundacji Integracja, otrzymał nagrodę za swoją walkę o świat bez barier w obszarze architektonicznym, cyfrowym oraz społecznym, w tym także zapewnienie każdej osobie niepełnosprawnej możliwości głosowania w wyborach powszechnych. Kapituła doceniła jego wieloletnie, skuteczne promowanie dostępności serwisów internetowych dla osób niepełnosprawnych, zgodnych ze światowymi standardami, nieustanne działania na rzecz zmiany przepisów prawnych dotyczących osób z niepełnosprawnościami w Polsce, szczególnie tych, które umożliwiają zatrudnienie i rozwój zawodowy.
Nagrodę ex-aequo otrzymał ks. Andrzej Augustyński, założyciel, Przewodniczący Zarządu i Dyrektor Generalny Stowarzyszenia Siemacha oraz założyciel i Prezes Fundacji Demos. Wśród jego zasług jest stworzenie trwałego systemu wsparcia rozwoju młodzieży dzięki prowadzeniu sieci innowacyjnych placówek na terenie całego kraju oraz systemowe działanie, w którym starannie łączy wychowanie, sport i terapię, zapewnia młodym ludziom wielowymiarowy rozwój i zwiększa ich szanse na pełne uczestnictwo w życiu społecznym i gospodarczym.
W konkursie „Społecznik Roku 2015” wyróżniono Martynę Kaczmarek, założycielkę i prezesa Fundacji „Dzień dla Życia”, Jacka Gaworskiego, szermierza, założyciela Fundacji na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane i choroby nowotworowe – „Pomóż Walczyć o Życie” oraz Władysława Ornowskiego, założyciela i prezesa Fundacji Pomocy Społecznej na Rzecz Dzieci „Pan Władek”.
Konkurs o tytuł „Społecznika Roku” Tygodnika Newsweek Polska, w którym Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności jest partnerem głównym, a Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce – merytorycznym nawiązuje do inicjatywy Wisławy Szymborskiej z 1996 roku, podjętej przez Jacka Kuronia i Fundację „Pomoc Społeczna SOS”. Jego celem jest nagradzanie działalności społecznej w Polsce i promowanie aktywności pojedynczych ludzi, którzy w organizacjach pozarządowych, grupach nieformalnych oraz w placówkach samorządowych zmagają się z rozmaitymi problemami społecznymi.
Podczas wydarzenia wręczone zostały również nagrody dla najefektywniejszych partnerstw IV edycji programu „Lokalne Partnerstwa PAFW”. Na wizytę studyjną do Wielkiej Brytanii pojadą przedstawiciele dwóch Grup Inicjatywnych – realizujących projekty w Dębicy i Ełku. Pierwsza doceniona została za stworzenie wspólnej przestrzeni współpracy dla organizacji, samorządów i firm poprzez utworzenie powiatowego i internetowego centrum wolontariatu w ramach projektu „Powiat Dębicki wolontariatem malowany”. Druga została nagrodzona za propagowanie idei tolerancji oraz za stworzenie w powiecie ełckim przestrzeni do aktywizacji społeczności i wspólnego działania ponad podziałami poprzez utworzenie „przystanków kulturalno-społecznych” w ramach projektu „Otwarci na różnorodność”.
Za kontynuację partnerskich projektów w ramach inicjatywy dla alumnów programu „Lokalne Partnerstwa PAFW” nagrodzone zostały koalicje zawiązane w dwóch pierwszych edycjach programu. 30 tys. zł za rozwijanie działań w ramach projektu „Młodzi Gniewni” odebrał lider Lokalnego Partnerstwa PAFW – Fundacja Fundusz Lokalny SMK z Sandomierza, a 15 tys. zł za dalszą pracę na rzecz czystego powietrza w ramach projektu „Żywiec bez czadu”– Żywiecka Fundacja Rozwoju.
Festiwal Aktywności Społecznej był również okazją do wyróżnienia Ośrodków Działaj Lokalnie certyfikatami poświadczającymi spełnienie przez nie najwyższych standardów w realizacji programu „Działaj Lokalnie”. Przyznanie Certyfikatu jest formą docenienia za szczególne zaangażowanie i profesjonalizm w prowadzeniu działań służących rozwojowi i aktywizacji społeczności lokalnych, stanowiące wzór dla innych organizacji. Po raz pierwszy Certyfikaty przyznano 12 organizacjom w 2014 roku. Podczas Festiwalu dołączyło do nich kolejne 9 Ośrodków Działaj Lokalnie:
Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Biłgorajskiej
Darłowskie Centrum Wolontariatu
LGD Dolina Stobrawy
Fundacja Pokolenia
Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gospodarczego Ziemi Świeckiej „Inkubator Przedsiębiorczości”
Stowarzyszenie Kaczawskie
Fundacja „Porozumienie Wzgórz Dalkowskich”
Fundacja Bieszczadzka
Stowarzyszenie Europa i My
Nagrodzono również laureatów konkursu „Opowiedz…”, który ma na celu zachęcenie uczestników projektów do atrakcyjnego prezentowania działań podejmowanych w ramach programu „Działaj Lokalnie”.
Nagrody finansowe i dyplomy otrzymali:
W kategorii „Człowiek” nagrodę główną otrzymała Strefa Kultury Młodzieżowej za film „Historia podwórka”.
W kategorii „Miejsce”:
Nagrodę główną otrzymały ex aequo:
Stowarzyszenie „Razem dla Kotulina” za film „Bo chcemy grać w piłkę”
oraz Grupa nieformalna „Młodzi dla Młodych” za film „Razem naprawimy to…”.
W kategorii „Motyw” wyróżnienie otrzymała „Fabryka Prądu” za film „Tożsamość [od] kuchni”.
W kategorii „Filmowy produkt projektu” nagrodę główną otrzymało Stowarzyszenie Działań Lokalnych Spichlerz za film „1914 Wojenna zawierucha odbija piętno w ludzkich duszach…”.
Uroczystość poprowadziła Agnieszka Cegielska.